Wojna w Izraelu. Polscy uczniowie utknęli w Tel Awiwie. MON wysłał samoloty wojskowe

Przemysław Czarnek zdradził, że na lotnisku w Tel Awiwie jest grupa kilkunastu uczniów ze szkoły muzycznej w Chełmie. – W tym momencie organizujemy najszybciej, jak to jest możliwe, powrót dzieci z Izraela do Polski – powiedział szef MEiN.

“Jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem spraw zagranicznych, z panem prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem. To są dzieci ze szkoły muzycznej w Chełmie” – przekazał szef MEiN.”W tym momencie organizujemy, najszybciej jak to jest możliwe, powrót dzieci do Polski. To nie są łatwe warunki, bo dzisiaj kwestia bezpieczeństwa na tym lotnisku jest absolutnie kluczowa – loty są odwoływane. Wiem, że zarówno w KPRM, jak i w LOT trwają narady, kiedy najwcześniej można by ewakuować Polaków z Tel Awiwu” – wyjaśnił.

Ostatecznie ustalono, że do Izraela polecą wojskowe samoloty, które zabiorą Polaków. W tej grupie znajdą się także uczniowie z Chełma.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że jeżeli “będzie taka potrzeba, to będziemy oczywiście liczbę tych samolotów zwiększać. Tudzież utworzymy ten most ewakuacyjny, o którym wspomniałem, przy użyciu gościnności ze strony greckiej”. “Wtedy również zaangażujemy samoloty transportowe typu CASA do tego, żeby przewieźć polskich turystów do Polski” – powiedział minister.

Przemysła Czarnek podkreślił, że uczniowie, którzy utknęli w Tel Awiwie mieli zapewnioną opiekę. “Psychologowie są do dyspozycji, jak tylko będziemy mogli już mieć ich w swojej opiece, to znaczy na pokładzie polskiego samolotu w drodze do Polski, wszelkie procedury i wszelkie środki będą już do ich dyspozycji” – powiedział szef MEiN w niedzielę.

Czytaj także:

źródło: niezalezna.pl