Presja ma sens! Bp Grzegorz Kaszak nie jest już biskupem sosnowieckim

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas SAC. O decyzji papieża poinformowała dzisiaj w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Bezpośrednią przyczyną decyzji był skandal w parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 12 września jeden z duchownych parafii urządził wówczas w swoim mieszkaniu homoseksualną orgię. Jeden z jej uczestników, funkcjonujący w charakterze męskiej prostytutki, w jej trakcie zasłabł z powodu przedawkowania środków odurzających. Duchowny zabarykadował się z nim wówczas w mieszkaniu, wyrzucając innego z uczestników i odmawiając wezwania służb ratunkowych.

Niemniej jednak pierwsze doniesienia o szerzącej się wśród kapłanów diecezji sosnowieckiej demoralizacji wypłynęły przed trzynastoma laty, gdy rektor miejscowego seminarium dał się przyłapać w gejowskim dark roomie (pokoju spotkań seksualnych w klubie).

Trzy lata później seminarium to połączone zostało z placówką częstochowską. Oficjalnie: z powodu braku pomieszczeń i spadku powołań. Nieoficjalnie jednak jedną z przyczyn miała być chęć oczyszczenia miejsca, które stać się miało swoistym epicentrum nieobyczajowości w diecezji.

Według niepotwierdzonych informacji wątek homoerotyczny pojawia się również w sprawie tragedii, do jakiej doszło w Sosnowcu w marcu br. 45-letni kapłan zabił wówczas 26-letniego diakona, a następnie popełnił samobójstwo.

Pełna treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej dot. odwołania bp. Kaszaka dostępna jest TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: Presja ma sens! Uczestnik homoskandalu odwołany z katolickiej uczelni

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji