Dr Wanda Półtawska odeszła do domu Pana. Przypominamy nasze rozmowy o wielkiej wychowawczyni młodych

Dziś w nocy w wieku blisko 102 lat odeszła w Krakowie do domu Pana dr Wanda Półtawska – przyjaciółka i bliska współpracowniczka św. Jana Pawła II. Powierzając ją modlitwie, przypominamy nasze materiały poświęcone tej wielkiej lekarce i wychowawczyni młodych.

Wanda Półtawska z d. Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Przed wojną kształciła się w szkole Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Należała do IV Lubelskiej Drużyny Żeńskiej im. Orląt Lwowskich. 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez gestapo. Po ciężkim śledztwie osadzono ją w areszcie na zamku w Lublinie. Stamtąd, 21 września 1941 r., jako zaocznie skazana na śmierć, została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z 74 Polek poddanych tam pseudomedycznym eksperymentom.

Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1964 obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 roku wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Urodziła cztery córki. Blisko współpracowała z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1981-1984). Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia. Została też odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie” oraz Orderem Orła Białego.

Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek, 31 października br., o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O PORTRETUJĄCYM WANDĘ PÓŁTAWSKĄ FILMIE “DUŚKA”:

PRZYPOMINAMY TAKŻE NASZĄ ROZMOWĘ W OBRONIE DR PÓŁTAWSKIEJ PO NIEDAWNEJ NAGONCE MEDIALNEJ NA TĘ WYBITNĄ POSTAĆ:

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O FILMIE “GRA O ŻYCIE”, W KTÓRYM WYSTĄPIŁA WANDA PÓŁTAWSKA:

CZYTAJ TAKŻE: Lektury domowe: “Nie jesteś gorylem!” Wanda Półtawska mocno do młodych mężczyzn