Spójrz w oczy Boga – premiera filmu „Oblicze Jezusa”

Od 13 października w kinach w całej Polsce wyświetlany jest film dokumentalny Jarosława Rędziaka pt. „Oblicze Jezusa”. Odpowiada on na nurtujące pytania o to, czy po dwóch tysiącach lat od zmartwychwstania przetrwał do naszych czasów wiarygodny wizerunek Jezusa? Czy umiemy dziś rozpoznać Jego Oblicze?

Zdjęcia do filmu nagrywano w takich miejscach jak Grób Pański w Jerozolimie, czy bazylika św. Piotra w Watykanie. Ale też m.in. w Rzymie, Manoppello, San Giovanni Rotondo i Wilnie.

Inspiracją dla twórców filmu był fragment Psalmu 27.

Usłysz, Panie, głos mój – wołam:

zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie!

O Tobie mówi moje serce: „Szukaj Jego oblicza!”

Szukam, o Panie, Twojego oblicza;

swego oblicza nie zakrywaj przede mną,

nie odpędzaj z gniewem swojego sługi!

Ty jesteś moją pomocą,

więc mnie nie odrzucaj i nie opuszczaj mnie,

Boże, moje Zbawienie

Dokument opowiada o acheiropitach, czyli obrazach z wizerunkiem twarzy Chrystusa, które nie są efektem ludzkiej ręki. To oczywiście  Całun Turyński i Chusta z Manoppello. Jest też wynik ludzkiej pracy – wileński obraz Jezusa Miłosiernego, który zdumiewa niezwykłym podobieństwem do wizerunku z chusty i całunu.

Jednak to, co jest najsilniejszą częścią filmowej historii, to wpływ oblicza Jezusa na życie ludzi. „Początkowy myśleliśmy, że powstanie krótki obraz poświęcony wizerunkowi z Manoppello, ale realizowanie filmu o Boskim Obliczu zaowocowało odkryciem niezwykłych, często prawie nieznanych historii i dlatego powstał pełnometrażowy film dokumentalny. Wraz z niewielką ekipą filmową przemierzyliśmy kilka krajów, aby poszukiwać śladów Bożego Oblicza na ziemi” – mówi reżyser filmu Jarosław Rędziak. Filmowymi przewodnikami są w produkcji aktor Marcin Kwaśny oraz kapucyn o. Zbigniew Nowakowski, który spędził kilka lat w San Giovanni Rotondo.

Lista kin wyświetlających film „Oblicze Jezusa” oraz informacje dla osób, które chcą zorganizować pokaz dostępne są na stronie www.rafael.pl

Sylwia Kołodyńska

CZYTAJ TAKŻE: “Lektury domowe”: Dziennikarskie śledztwo w sprawie… Jezusa. Jakie wyniki przyniosło?

OGLĄDAJ TAKŻE: