30 października na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opublikowane zostały główne założenia Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030. Zobaczmy, jakie działania zamierza wdrożyć resort, by chronić ofiary przemocy.
Po pierwsze, pochwalić należy zmianę nazwy Programu, wcześniej określanego w urzędowych dokumentach jako Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Sformułowanie to zafałszowywało opis zjawiska, albowiem do większości przypadków przemocy domowej nie dochodzi w rodzinach, lecz konkubinatach i związkach partnerskich (więcej w linku na końcu tekstu).
Wśród najważniejszych założeń nowego Programu resort wymienia:
- podniesienie świadomości społecznej związanej z przeciwdziałaniem przemocy domowej oraz zwiększenie wiedzy na temat mechanizmów i skutków takiej przemocy;
- rozwój, wzmocnienie i upowszechnienie działań profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej;
- podniesienie jakości usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych bądź doznających przemocy domowej;
- zwiększenie dostępności do pomocy specjalistycznej dla osób, które doświadczają przemocy domowej, w tym zapewnienie miejsc w całodobowych placówkach udzielających pomocy;
- zintensyfikowanie i podniesienie jakości działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową;
- podniesienie kwalifikacji i wzrost kompetencji osób, które zajmują się świadczeniem usług dla osób zagrożonych i doznających przemocy domowej oraz osób stosujących taką przemoc.
Jak informuje ministerstwo, “program będzie realizowany w perspektywie 7-letniej, tj. w latach 2024–2030. Rozwiązanie to pozwoli na efektywne planowanie wydatków na zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Chodzi np. o funkcjonowanie specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób, które doznają przemocy domowej, a także kontynuowanie dotychczasowych działań ocenianych w badaniu ewaluacyjnym jako skuteczne”.
CZYTAJ TAKŻE: „Przemoc w rodzinie” czy „przemoc domowa”? Dlaczego polskie prawo utrwala niesłuszne stereotypy?
OGLĄDAJ TAKŻE: