“Wartość życia”. W Tarnowie rusza wyjątkowy festiwal filmowy

3 listopada o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie rozpocznie się XIII edycja Festiwalu Filmowego „Vitae Valor”. Hasłem przewodnim i kluczem doboru filmów oraz paneli dyskusyjnych są różne oblicza dojrzewania.

Festiwal odbędzie się od 3 do 9 listopada. W programie znalazły się filmy z sześciu krajów, wśród nich „Pierwszy dzień mojego życia” (Włochy), „Cicha dziewczyna” (Irlandia), „Siła naszych marzeń” (Francja), „7 uczuć” (Polska), „Jeźdźcy sprawiedliwości” (Dania), „Luca” (USA). Osobiście odwiedzą festiwal Bartłomiej Żmuda oraz Łukasz Woś OP, reżyserzy filmów „Bóg i Wojownicy Lunaparków” oraz „Nowicjusz”. Widzowie spotkają się również z aktorką Martą Żmudą-Trzebiatowską.

– Głównym przesłaniem tegorocznej edycji festiwalu jest zaproszenie do poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące procesu dojrzewania w każdym wymiarze, tym fizycznym, umysłowym, duchowym i społecznym. Dojrzałości, która czasem każe walczyć, a czasem jej wyrazem będzie milczenie. Dojrzałości, która pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój i wolność, ale kiedy przychodzi za wcześnie, może świadczyć o bólu, jaki nas dotknął – mówi dyrektor festiwalu Dariusz Snopkowski. 

Oprócz filmów w programie znalazły się spotkania z gośćmi. 3 listopada biolog, neurodydaktyk profesor Marek Kaczmarzyk będzie mówił o rozwoju i dojrzewaniu ludzkiego mózgu. 4 listopada Jakub Barański i Bartosz Czachorowski zaprezentują sprzęt i techniki tworzenia profesjonalnych filmów i rolek. 8 listopada dr Małgorzata Majewska poprowadzi warsztaty z komunikacji i podpowie jak przejąć władzę nad własnym językiem.

Dopełnieniem filmów, rozmów i spotkań będą wykłady i debaty na Akademii Tarnowskiej. 7 listopada o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie „Tabu – (a) dlaczego nie?”. Ks. dr hab Sławomir Soczyński poprowadzi wykład o roli tabu w naszym życiu i jego oddziaływaniu na dojrzewanie lub niedojrzałość człowieka.

8 listopada o godz. 11.00 dr Małgorzata Majewska poruszy temat dojrzałości języka i rozumienia podstawowych procesów determinujących to jak i co mówimy. 9 listopada o godz. 13.00 Maksymilian Orłowiecki, prawnik i były oficer służb specjalnych przedstawi kluczowe zagadnienia dla bezpieczeństwa kraju jak również podzieli się osobistymi historiami ukazującymi miłość do Ojczyzny oczami naszych starszych pokoleń.

Tegoroczny plakat autorstwa Piotra Barszczowskiego obrazuje obietnicę dojrzałości, którą przedstawia kwiat paproci oczekujący na to co nadchodzi, na piękno wzrostu i rozwoju do którego wszyscy dążymy i pragniemy dla siebie i dla innych.

Organizatorami festiwalu są tarnowska Fundacja Alegoria, Stowarzyszenie Kanon oraz Centrum Sztuki Mościce. 

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na stronie www.vvfestival.pl  

Czytaj także:

źródło: KAI