Kino NIE-letnie:  Feministyczny raj, który musiał się zakończyć (odc. ku pamięci Krzysztofa Karonia)

Film „Dzieci słońca” opowiada o równościowym eksperymencie społecznym w izraelskich kibucach po II wojnie światowej, który można śmiało nazwać ziszczeniem feministycznego raju. Już przecież Simone de Beaouvoir uważała, że ”Żadna kobieta nie powinna mieć prawa do pozostawania w domu, aby wychować swoje dzieci”.

W rzeczonym eksperymencie dzieci były wychowywane poza rodziną, nowe społeczeństwo wymagało bowiem stworzenia nowego człowieka. Kobiety „uwolnione” od obowiązków domowych nawet tuż po porodzie mogły poświęcić się karierze. Eksperyment ten miał jednak dużą cenę i musiał się zakończyć.

Poniższy odcinek cyklu “Kino NIE-letnie” poświęcony został pamięci Krzysztofa Karonia, którego postać silnie wiąże się ze wspomnianą wyżej tematyką, często niezauważaną jako istotny wątek w jego twórczości.

ZOBACZ FILM “DZIECI SŁOŃCA”

“Dzieci słońca” (oryg.:”Yaldey Hashemesh” lub “Children of the Sun”), reż. Ran Tal, 2007, szczegóły TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

***

Kino NIE-letnie to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym! Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie, jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i niecynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy o prawdzie i ideologiach, rodzinie, miłości, chrześcijaństwie, szlachetności i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.

CZYTAJ TAKŻE: Jestem feministką! O nowym feminizmie wg św. Jana Pawła II – Lidia Sankowska-Grabczuk