Włochy przyznały obywatelstwo Indi Gregory, żeby ocalić jej życie. Wcześniej sąd zabronił jej leczenia

Rząd Włoch przyznał obywatelstwo ciężko chorej 8-miesięcznej Indi Gregory z Wielkiej Brytanii, aby umożliwić jej leczenie w szpitalu watykańskim, który wyraził gotowość do jej przyjęcia. Wcześniej brytyjski sąd utrzymał w mocy decyzję lekarzy, umożliwiającą odłączenie niemowlęcia od aparatury podtrzymującej życie.

Przypadek Indi Gregory stanowi kolejny przykład sporu sądowego w Wielkiej Brytanii między lekarzami a rodzicami ciężko chorego dziecka, dotyczący jego ratowania oraz prawa do leczenia. Szpital Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Watykanie ponownie zadeklarował gotowość podjęcia się leczenia takiego dziecka.

Walka o życie

Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę metaboliczną, znana jako choroba mitochondrialna, która już spowodowała postępujące uszkodzenie mózgu. Lekarze przedstawili w sądzie w Londynie informacje, że Indi jest zależna od aparatury podtrzymującej życie.

Sąd podtrzymał stanowisko lekarzy, zgodnie z którym w tym przypadku należy odłączyć dziecko od aparatury. Zgodnie z brytyjskim prawem, kluczową kwestią w takiej sytuacji jest dobro dziecka, nawet jeśli rodzice mają inne zdanie.

Rodzina Indi Gregory, wspierana przez grupę o nazwie Chrześcijańska Troska, obecnie liczy na możliwość przewiezienia dziewczynki do szpitala w Rzymie, który wyraził chęć podjęcia się leczenia. Kilka dni wcześniej brytyjski sąd orzekł, że dziewczynka nie może być przewieziona do Włoch.

Rodzice, po decyzji rządu Giorgii Meloni w poniedziałek, wystąpili do sądu w Londynie o zgodę na przewiezienie córki do Rzymu i obecnie czekają na decyzję. Rząd włoski zapowiedział, że pokryje koszty leczenia.

We włoskich mediach zwraca się uwagę na słowa premiera, który powiedział: “Mówią, że nie ma zbyt wielu nadziei, ale zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby uratować jej życie”.

Zauważa się także, że szpital Bambino Gesu nie ujawnił szczegółów dotyczących proponowanego leczenia.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl