Zaduszki Wołyńskie. Wieczór pamięci o tych, którzy czekają godny pochówek

Przed nami druga edycja Zaduszek Wołyńskich, czyli wieczoru pamięci o ofiarach ludobójstwa na Kresach II RP, na który zaprasza Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, o godz. 19:30 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Patronat medialny nad Zaduszkami objął m.in. portal Afirmacja.info.

Początek listopada to szczególny czas w ciągu roku. Tłumnie udajemy się na cmentarze, aby odwiedzić groby naszych bliskich. Porządkujemy pomniki, stawiamy znicze i kwiaty, modlimy się za dusze tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce. To również dobra okazja do rodzinnych spotkań, czasami z dalszymi krewnymi, których nie widzieliśmy od dłuższego czasu.

Są jednak i ci, którzy nie mogą udać się na groby swoich bliskich. Nie wszyscy zmarli znaleźli bowiem godne miejsce pochówku. Wciąż pozbawione tego elementarnego wyrazu szacunku są ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. To właśnie ze względu na nich i ich rodziny są organizowane Zaduszki Wołyńskie.

W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę kulminacji mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Mimo wielu zapowiedzi, wciąż nie ma przełomu ws. ekshumacji Polaków pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W myśl zasady, że „nie o zemstę, a o pamięć i prawdę wołają ofiary”, postulat godnego pochówku naszych rodaków jest jasno formułowany i przekazywany przez środowiska społeczne.

Istniejące od półtora roku Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” zainicjowało akcję „Wołyń na Powązki”. Jej celem jest upamiętnienie na Powązkach Wojskowych w Warszawie ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Upamiętnienie to stanowić ma symboliczny grób dla tych, którzy przez 80 lat nie zostali pochowani. Niedawno na warszawskiej narodowej nekropolii stanął tymczasowy Krzyż Wołyński, a organizatorzy akcji przygotowali projekt uchwały w sprawie budowy oficjalnego pomnika.

Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” już po raz drugi organizuje Zaduszki Wołyńskie. Zachęcamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Jest to oddolna społeczna inicjatywa, której organizację mogą Państwo wesprzeć poprzez portal Zrzutka: www.zrzutka.pl/4w4aea. Więcej informacji na stronie internetowej www.wspolnotaipamiec.pl oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”.

CZYTAJ TAKŻE: Polskim rodzinom należy się szacunek od Ukrainy

OGLĄDAJ TAKŻE: