Milion mężczyzn w “domowym areszcie”. Dlaczego epidemia samotności ogarnia również Polskę?

W Japonii żyje milion młodych mężczyzn, którzy w ciągu ostatniego roku ani na chwilę nie opuścili swoich mieszkań. To brzmi niewiarygodnie, ale niestety jest prawdziwe. Ten ich „areszt domowy” jest zupełnie dobrowolny. Wielu z nich nie opuściło nawet swojego pokoju. Pracują online, robią zakupy online, grają w gry, uprawiają seks online. To przykład tego, jak technologia i narzędzia sieciowe oddziałują na społeczeństwo, powodując zjawisko znane jako epidemia samotności.

Problem ten dotyka także młodych Polaków. Jakie są przyczyny tego, że tak wiele młodych osób w Polsce doświadcza osamotnienia? Dlaczego tak się dzieje? Jaki będzie wpływ plagi samotności na kondycję społeczeństwa? Jak przełoży się to na perspektywy demograficzne?

Spośród problemów, którymi powinny zajmować się władze publiczne, najważniejszym jest kwestia demografii. Niestety rzeczywistość polityczna podporządkowana jest cyklom wyborczym, zatem wieloletnie programy i perspektywiczne śmiałe plany są dla rządzących mało atrakcyjne. Pragmatyzm walki o reelekcję lub zdobycie władzy wyklucza wszystko, co jest uciążliwe, kontrowersyjne i wykracza poza jedną, najdalej dwie kadencje.

Owszem, istnieją długofalowe projekty, jak np. ideologicznie motywowane wygaszanie górnictwa węglowego lub całkiem praktyczny plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego czy budowa elektrowni atomowych. Jednak wszystkie te pomysły mogą okazać się mało istotne, gdy nie będzie komu i dla kogo ich realizować. Bowiem rzeczą najpoważniejszą jest wyludnianie się krajów rozwiniętych. Polska należy do tych państw, które kryzys demograficzny dotyka najmocniej. Dlatego z nadzieją należy obserwować działalność powstałego stosunkowo niedawno Instytutu Pokolenia – placówki badawczo-naukowej, która wreszcie ma profesjonalnie zajmować się kwestią demografii.

To, co w ramach prac Instytutu zostało już zrealizowane, to kilka obszernych analiz i raportów, opisujących system złożonych czynników oddziałujących na rodzinę. Bo to właśnie w rodzinach przychodzą na świat nowi obywatele. W rodzinach następuje ich rozwój i kształtuje się ich system wartości owocujący potem ich wyborami życiowymi i zdolnością do tworzenia nowych związków i zakładania rodzin.

O najnowszych badaniach Instytutu, o pozytywnych przykładach innych, sąsiadujących z nami krajów, a także o pladze samotności rozmawiam z dyrektorem Instytutu Pokolenia, Michałem Kotem. 

CZYTAJ TAKŻE: Przekleństwo Tindera i filmów porno. Jak “widzialna ręka rynku” wpędziła młodych w samotność?