Do końca listopada 2023 roku rodzice uczniów mają jeszcze czas na złożenie wniosku o otrzymanie świadczenia w tegorocznej edycji programu “Dobry start”. Wnioski można przesyłać elektronicznie, a świadczenie zostanie przelane na wskazane konto bankowe.
Przyjmowanie wniosków o ustalenie uprawnień do świadczenia “Dobry start” zostało otwarte od 1 lipca 2023 roku i będzie trwać do końca listopada. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia najpóźniej do 30 września. W przypadku składania wniosku w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), wsparcie powinno trafić do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Program Dobry start
Od 2021 roku wnioski o przyznanie świadczenia “Dobry start” można składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, przekazywanej na wskazane konto bankowe.
Program “Dobry start” funkcjonuje od 2018 roku i zapewnia jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują to świadczenie niezależnie od swojego dochodu. Przysługuje ono raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mają prawo do tego świadczenia do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (rozumiany jako osoba, faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Czytaj także:
źródło: gov.pl