Przed Niemcami edukacyjne wyzwanie. “30 proc. uczniów nie mówi po niemiecku w domu”

Odsetek pierwszoklasistów, którzy nie używają w domu języka niemieckiego, wzrósł w szkołach w Hamburgu do poziomu 28,8 proc. – wynika z danych za rok szkolny 2021/22, jak donosi portal dziennika „Hamburger Abendblatt”. Władze oświatowe przyznają, że taka sytuacja stanowi szczególne wyzwanie dla hamburskiego systemu szkolnego, zwłaszcza że co drugi uczeń ma pochodzenie migracyjne.

Analiza danych statystycznych za lata 2021/22 ujawniła, że w Hamburgu ponownie wzrósł odsetek uczniów klas pierwszych pochodzących ze środowisk migracyjnych. Dodatkowo, zauważalnie zwiększył się udział rodzin, w których nie posługiwano się językiem niemieckim w domu.

Uczniowie w Hamburgu

Zgodnie z zebranymi statystykami, obecnie co drugi uczeń szkoły podstawowej w Hamburgu (50,9 proc.) – mieście na prawach kraju związkowego, z populacją nieprzekraczającą 2 miliony mieszkańców – posiada korzenie migracyjne. W porównaniu do dziesięciu lat wcześniej, w roku szkolnym 2011/12, odsetek dzieci z tych środowisk wzrósł z 41,5 proc.

Należy zauważyć, że ten trend jest również zauważalny w przypadku ogólnej liczby uczniów, gdzie obecnie odsetek wynosi 50,8 proc., a dziesięć lat wcześniej był na poziomie 34,8 proc.

“Być może jeszcze ważniejszy dla powodzenia edukacyjnego tych dzieci jest inny wskaźnik: 28,8 proc. uczniów nie używa w domu języka niemieckiego lub język niemiecki nie jest tam językiem głównym” – podkreśla „Hamburger Abendblatt”.

Jak potwierdziły władze szkolne, wskaźnik ten w ostatnich latach zauważalnie wzrósł. Rok temu wynosił 28,1 proc., podczas gdy w roku szkolnym 2013/14 było to 21,7 proc. Wskaźnik ten rośnie sukcesywnie od dziesięciu lat.

„Liczby te są istotne, ponieważ dobra znajomość języka jest uważana za klucz do sukcesu szkolnego. Chcąc się dobrze uczyć w szkole, trzeba umieć dobrze mówić, rozumieć, czytać i pisać” – podkreśla senator ds. edukacji w Hamburgu Ties Rabe (SPD) i wskazuje, że z tego powodu władze szkolne muszą szczególnie dobrze przygotować się do tego “edukacyjnego wyzwania”.

Czytaj także:

źródło: RMF24.pl