Obrońcy życia razem w Poznaniu

W ubiegłą sobotę (9 grudnia) odbyła się konferencja pod hasłem “W rodzinie siła – podjąć dziedzictwo Ulmów”. Wydarzenie zgromadziło wiele osób od lat działających na rzecz obrony życia w Polsce. Organizatorami wydarzenia była Fundacja Św. Benedykta oraz Fundacja “Głos dla życia”.

Konferencja “W rodzinie siła – podjąć dziedzictwo Ulmów” została zorganizowana w ubiegłą sobotę i odbyła się w salach pałacu Działyńskich w Poznaniu. Wydarzenie zgromadziło wielu działaczy i osób zaangażowanych w ochronę życia w Polsce.

Konferencję otworzył metropolita poznański i przewodniczący KEP, Abp Stanisław Gądecki, który w swoim przemówieniu podkreślił wartość życia i męczeństwa rodziny Ulmów. Zaznaczył, że powinno ono stanowić inspirację dla dzisiejszych obrońców życia i rodziny. Ponadto ks. Arcybiskup wyraził nadzieję, że ruchy broniące życie i rodzinę przezwyciężą podziały i będą działać w jedności. Zwłaszcza w obliczu przemian społeczno-politycznych, które obecnie mają miejsce w Polsce.

Czy Polska obroni życie i rodzinę?

Marszałek Marek Jurek, na zakończenie swojego wystąpienia “Zwyciężyć przyszłość. Dla Polski i cywilizacji życia”, podziękował ks. Arcybiskupowi w imieniu własnym i uczestników konferencji. W ten sposób uhonorowano jednoznaczną postawę metropolity poznańskiego w sprawach narodu i rodziny oraz godne reprezentowanie polskich chrześcijan na Synodzie powszechnym.

Po wystąpieniach red. Agnieszki Bugały oraz ks. prof. Andrzeja Pryby, które omawiały między innymi męczeńską śmierć nienarodzonego dziecka Wiktorii Ulm, uczestnicy wydarzenia przyjęli rezolucję. Dotyczyła poparcia inicjatywy ogłoszenia nienarodzonego dziecka państwa Ulmów patronem dzieci poczętych.

W kolejnym bloku uczestnicy wysłuchali wystąpienia dra Krzysztofa Szwarca z poznańskiego
Uniwersytetu Ekonomicznego nt. zagrożeń demograficznych i postaw Polaków wobec dzietności.
Z kolei dr Paweł Wosicki, prezes Fundacji „Głos dla Życia”, próbował odpowiedzieć na pytanie „Czy
Polska obroni życie i rodzinę?”.

Jak skutecznie bronić życia i rodziny?

Uczestnicy panelu „Jak skutecznie bronić życia i rodziny” podzielili się swoimi doświadczeniami z wieloletnich prac w tym obszarze. W dyskusji udział wzięli: Bogusław Kiernicki – prezes Fundacji Św. Bendykta, poseł Bartłomiej Wróblewski, Wojciech Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Obrony Zycia Człowieka, Maria Drąg z Bractwa i Fundacji Małych Stópek oraz Lidia Klempis z Koalicji dla i Życia i Rodziny.

Z kolei w panelu „Walka o umysły i serca młodych w dobie hedonizmu i zamętu” udział wzięli
specjaliści i praktycy: nasza redakcyjna koleżanka, Agnieszka Marianowicz-Szczygieł jako przedstawiciel Instytutu On i Ona, dr Jolanta Próchniewicz – psycholog, dr Piotr Wołochowicz z Fundacji Misja Służby Rodzinie oraz red. Elżbieta Lachman reprezentująca portal Polskie Forum Rodziców.

Wydarzenie poprowadził redaktor Jan Pospieszalski, współtworzący nasz portal informacyjny i telewizję internetową.

Organizatorzy i uczestnicy spotkania wyrazili chęć dalszej współpracy i wspólnych działań, czego
wyrazem ma być m.in. organizacja Narodowego Marszu Życia, zapowiedzianego na 24 marca 2024.
Przypomniano, że data ta jest nieprzypadkowa. Jest to bowiem Narodowy Dzień Życia, przypadający
w rocznicę męczeństwa rodziny Ulmów.

źródło: komunikat prasowy Fundacji Świętego Benedykta

CZYTAJ TAKŻE: Batalia o aborcję. Joe Biden vs. Oklahoma

ZOBACZ TAKŻE: