Naukowcy: nastolatkowie używający smartfonów ponad 4 godziny dziennie są bardziej podatni na choroby psychiczne

Według badań naukowców z Korei Płdn. w wyniku nadmiernego korzystania ze smartfonów może dojść do problemów psychicznych. Nastolatkowie, którzy używają telefonów ponad 4 godziny dziennie sięgają również częściej po substancje psychoaktywne.

Badania zostały przeprowadzone na grupie ponad 50 tys. koreańskich nastolatków. Wykazały, że młodzież korzystająca ze smartfonów dłużej niż 4 godziny dziennie znacznie częściej miewa problemy psychiczne oraz sięga po używki.

Z drugiej strony, nastolatkowie korzystający z telefonów mniej niż 4 godziny dziennie wykazują taki sam stopień podatności na problemy psychiczne jak osoby w ogóle nie korzystające ze smartfonów.

Nastolatkowie „przesiadują” na smartfonach coraz dłużej

Według naukowców z Korei Południowej czas jaki poświęcają telefonom nastolatkowie wzrasta z roku na rok. Doktorzy Jin-Hwa Moon i John Ho Cha z Hanyang University Medical Center dokonali badania na próbie 50 tys. koreańskich nastolatków. Dane były zbierane w latach 2017 i 2020. Naukowcy doszli do konkluzji, że w ciągu trzech lat znacznie wzrosła liczba młodzieży korzystającej dłużej ze smartfonów.

Odsetek nastolatków sięgających po telefon na więcej niż 2 godziny wzrósł z 64,3 proc. w 2017 roku do 85,7 proc. w 2020 roku. Jednakże, naukowcy z Hanyang University Medical Center nie zauważyli wzrostu zachorowań na tle psychicznym wśród tej grupy.

Więcej chorób psychicznych i uzależnień?

Pokazaliśmy bowiem, że korzystanie z takich urządzeń przez ponad 4 godziny na dobę, wpływa na zdrowie młodych ludzi – mówią naukowcy z Hanyang University Medical Center.

Inny rezultat badania pojawił się w grupie, która deklarowała korzystanie ponad 4 godziny dziennie. W tym przypadku badaczom udało się ustalić, że wśród tych osób wzrosła podatność na choroby psychiczne. Nastolatkowie z tej grupy częściej zgłosili w badaniach problemy z codziennym stresem, myślami samobójczymi oraz częstszym sięganiem po używki psychoaktywne.

Źródło: PAP

CZYTAJ TAKŻE: “Pornografia to DOSŁOWNIE narkotyk”. Była aktorka filmów dla dorosłych z poruszającym świadectwem

ZOBACZ TAKŻE: