Estonia pierwszym krajem dawnego ZSRR, który wprowadza związki cywilne dla gejów i lebijek

Parlament i Prezydent Estonii zatwierdzili związki cywilne dla osób tej samej płci. W ten sposób to państwo stało się pierwszym post-sowieckim krajem, gdzie tego typu postulat został zalegalizowany. Nowe prawo weszło w życie 1 stycznia 2024 roku.

Ustawę, która legalizuje jednopłciowe związki cywilne parlamentarzyści estońskiego parlamentu zatwierdzili 20 czerwca 2023 roku.

Doszło do tego po tym, jak koalicja rządząca premier Kaji Kallas przeprowadziła serię głosowań w sprawie wotum zaufania, aby przełamać impas z opozycją. Akcją sprzeciwu wobec rządu kierowała narodowo-konserwatywna partia EKRE, która atakowała ustawę jako sprzeczną z tradycyjnym modelem rodziny.

Związki jednopłciowe legalne w Estonii

Naród estoński, liczący 1,3 miliona ludzi, dołącza do większości krajów zachodniej Europy, które przyjęły prawa dotyczące związków cywilnych dla osób tej samej płci.

Estonia to drugi kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, który w tak dalekim stopniu realizuje postulaty środowiska LGBT. Pierwszym była Słowenia, która przyjęła podobną legislację w zeszłym roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bp Przybylski: musimy tworzyć kulturę rodzin

Węgry są natomiast przykładem państwa, które idzie w innym kierunku. Organizacje LGBT twierdzą, że w kraju Madziarów władze zwalczają ich postulaty i wprowadzają rozwiązania przeciwne.

Podobnie jak w wielu krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, akceptacja równości małżeńskiej w Estonii gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według badania przeprowadzonego w kwietniu przez Turu-uuringute AS, 53% ludzi ją popiera, w porównaniu z 34% w 2021 roku.

Obecna ustawa zrównuje w prawach związki jednopłciowe z małżeństwami. Oznacza to, że geje i lesbijki z zarejestrowanym związkiem będą mogły adoptować dzieci z domów dziecka.

źródło: bnnbloomberg.ca

ZOBACZ TAKŻE: