Wbrew przedwyborczym zapowiedziom Koalicja Obywatelska i jej koalicjanci odrzucili dziś (22.02) w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy “Tak dla rodziny, nie dla gender”, wzywający do odrzucenia ideologicznej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. stambulskiej) i przyjęcia w jej miejsce międzynarodowej Konwencji o prawach rodziny. Odrzucony został także projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Stop LGBT”, uznający za niedopuszczalne zgromadzenia, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Ugrupowania rządzące przyjęły za to ustawę dopuszczającą niekontrolowany zakup przez nieletnich tzw. “tabletek dzień po”, czyli wczesnoporonnych.
W głosowaniu udział wzięło 423 posłów. Za odrzuceniem projektu ustawy było 234 z nich, przeciw – 189, w tym 170 posłów PiS, 17 Konfederacji i 2 z ugrupowania Kukiz’15. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
– Nie dyskutujemy o przemocy, to jest rzecz bezdyskusyjna. Dyskutujemy o tym, czy Polska powinna być poddawana kontroli, która jest formą przemocy – podkreślał przed dwoma tygodniami uzasadniający ustawę przed Sejmem jako przedstawiciel obywatelskiego komitetu b. Marszałek Sejmu Marek Jurek. Przypomniał on również o licznych krajach, które odmówiły ratyfikacji konwencji.
– Celem ustawy “Tak dla rodziny, nie dla gender” jest po prostu przywrócenie stanu prawnego z czasów pierwszego i drugiego gabinetu Donalda Tuska – dodał b. polityk. Przypomniał też, że Polska pozostaje najbezpieczniejszym krajem dla kobiet w Europie.
Pod propozycją ustawy podpisało się 150 tys. Polaków. Projekt ustawy został złożony w Sejmie w grudniu 2020 r. Rzeczniczką obywatelskiego komitetu jest znana dobrze czytelnikom z naszych łam Lidia Sankowska-Grabczuk. W przygotowanie projektu zaangażowane były Chrześcijański Kongres Społeczny oraz Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Z pełną treścią projektu można zapoznać się TUTAJ.
CZYTAJ TAKŻE: Białoruś i Rosja to mit, konwencję stambulską odrzucił cały szereg państw. Jakie były powody?
ZOBACZ NASZ REPORTAŻ Z SEJMOWEJ DEBATY NAD USTAWĄ:
ZOBACZ RÓWNIEŻ PEŁNE UZASADNIENIE USTAWY WYGŁOSZONE PRZEZ MARKA JURKA: