Nie dla sprzedaży tabletki “dzień po” 15-latkom. Podpisz apel do Prezydenta

Sejm przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego przewidujący dostęp do tzw. pigułki “dzień po” bez recepty, bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Minister Zdrowia planuje to uregulować w drodze osobnego rozporządzenia – pigułki miałyby być dostępne już od 15 roku życia. W związku z powyższym Fundacja Grupa Proelio wystosowała apel do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej przegłosowanego projektu. Apel podpisać można TUTAJ, poniżej zaś publikujemy jego pełną treść:

Sz.P. Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Apelujemy o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje dostęp do tzw. pigułki dzień po bez recepty, także dla nieletnich.

Pigułka Ella One, choć opisywana jako antykoncepcja awaryjna, może powodować śmierć dziecka poczętego w pierwszych dniach życia poprzez uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w macicy. Na prawdopodobieństwo wystąpienia takiego działania wskazało wiele badań naukowych, w konsekwencji których Amerykańska Agencja Leków, dopuszczając preparat Ella One, nakazała napisać na ulotce: „Możliwe, że Ella One może również działać poprzez zapobieganiu implantacji do macicy”. Ze względu na możliwe aborcyjne działanie pigułek nie powinno się ułatwiać do nich dostępu. 

W szczególności sprzeciwiamy się umożliwianiu korzystania z tego specyfiku nieletnim bez konsultacji z lekarzem i bez wiedzy rodziców. Propozycja nowelizacji ustawy nie przewiduje jakichkolwiek ograniczeń wiekowych w dostępie do pigułki. Minister Zdrowia planuje to uregulować w drodze osobnego rozporządzenia – pigułki miałyby być dostępne już od 15. roku życia. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, promuje niewłaściwe postawy oraz ogranicza prawa rodziców.

Przypominamy, że do 18. roku życia lekarz musi każdorazowo uzyskać zgodę na badanie i leczenie od rodzica, a nastolatki nie mogą same się wybrać na wizytę do lekarza. Przyzwolenie na przyjmowanie przez 15-latki silnego leku hormonalnego bez wiedzy i zgody rodziców stoi z tym w rażącej sprzeczności.

Zwracamy też uwagę na to, że choć prawo dopuszcza współżycie seksualne młodzieży po 15. roku życia, nie znaczy to, że jest ono czymś dobrym. Ułatwienie nastolatkom uzyskania dostępu do antykoncepcji bez wiedzy i zgody rodziców stanowić będzie dla nich zachętę do podejmowania aktywności seksualnej. Pigułka Ella One może zapobiec poczęciu lub rozwojowi dziecka, ale nie zapobiegnie szeregowi innych negatywnych skutków przedwczesnego podejmowania współżycia seksualnego.

Podkreślamy też, że ograniczenie dostępności pigułek dla młodzieży od 15. roku życia ma zostać wprowadzone drogą rozporządzenia. Takiego zapisu nie ma w ustawie uchwalonej przez Sejm. Minister w każdej chwili będzie mógł wycofać się z rozporządzenia lub je zmienić. Skandaliczny pomysł, aby udostępnić pigułki 15-latkom, łatwo będzie mógł zostać zmieniony na jeszcze gorszy.

CZYTAJ TAKŻE: Nieetyczne i nielegalne – pigułka „dzień po” bez recepty

ZOBACZ TAKŻE: