Podsumowujemy 11 lat pontyfikatu Franciszka. Czy Kościół czeka moralna rewolucja?

Wobec silnej presji ze strony ponadnarodowych organizacji i instytucji (m.in. WHO, UNICEF, IPPF, UE) której celem jest przebudowa społeczna w oparciu o ideologię gender, skuteczną obroną było do tej pory polskie prawo. Także traktaty UE respektowały pierwszeństwo regulacji krajowych w obszarach dot. rodziny, małżeństwa i wychowania dzieci wg wartości uznanych przez rodziców. To już jednak za nami.

Po pierwsze, od 15 października w parlamencie mamy nowy większościowy układ sił, który dąży do rewolucyjnych zmian w ww. kwestiach. Po drugie – rozpoczęty proces zmiany traktatów UE daje coraz większy udział UE w obszarach, które obecnie należą do kompetencji poszczególnych państw, jak np. edukacja, zdrowie i tzw. zdrowie reprodukcyjne (czyli w praktyce: antykoncepcja i aborcja). Silnym głosem w obronie tradycyjnych wartości pozostawał jednak do tej pory Kościół rzymskokatolicki.

CZYTAJ TAKŻE: [TYLKO U NAS] Żonglowanie wolnością. Przegląd zmian traktatowych Unii Europejskiej!

W obszarach ochrony życia w fazie prenatalnej, obrony rodziny, nierozerwalności małżeństwa pojmowanego jako związek kobiety i mężczyzny wierni zawsze mogli liczyć na autorytet i wsparcie biskupów. Od kilku lat jednak, szczególnie od 2015 roku, papież Franciszek realizuje politykę zmian. Jakie cele ma dostosowywanie nauczania Kościoła do oczekiwań postchrześcijańskiego świata? Jak można podsumować pontyfikat papieża Franciszka w zakresie nauczania o rodzinie i małżeństwie? Czy moralność katolicka taka, jak ją widzimy jeszcze w Katechizmie, należy już do przeszłości? Czy grozi nam radykalna zmiana w zakresie etyki seksualnej i całej antropologii chrześcijańskiej? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w rozmowie z pisarzem i publicystą Pawłem Chmielewskim z redakcji Polonia Christiana. 

OGLĄDAJ TAKŻE:

https://pomagam.pl/afirmacjaextra

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji