Udało się! Słuchowisko o wysiedleniach z Zamojszczyzny z nagrodą BBC!

To słowo” – dokumentalne słuchowisko Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia – wyróżnione zostało nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii „Best European Drama”. To ważna i piękna opowieść o wygnaniu i ocaleniu. Cieszę się, że została wysłuchana i doceniona. Nagroda daje nam napęd do dalszej pracy – mówi reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.

BBC Audio Drama Awards docenia aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, tworzących dramaty audio w formie słuchowisk.

Los ocalonych

Gala odbyła się 24 marca w Londynie. „To słowo” to tragiczna historia wysiedleń dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej. Dramat tej opowieści rozświetlają Róża i Jan Zamoyscy, którzy uratowali setki dzieci. Ogółem, ze 171 wsi wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych. Słuchowisko przybliża m.in. losy rodziny Mulawów. 29 czerwca 1943 roku z Tarnogrodu wysiedleni zostali bracia (Ryszard – 9 lat, Henryk – 7 lat, Marian – 5 lat, Stanisław – 3 lata) Mulawowie wraz z rodzicami (Michaliną i Andrzejem).

https://pomagam.pl/afirmacjaextra

Poemat słowno-dźwiękowo-muzyczny

Znaleźć się w gronie finalistów tak prestiżowej nagrody to ogromne wyróżnienie. „To słowo” jest słuchowiskiem dokumentalnym. Początkiem historii były reporterskie rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli wysiedlenie z Zamojszczyzny w 1943 roku. Zapamiętali te wydarzenia w sposób szczególny, tak jak mogą pamiętać je dzieci. Musiałam poszukać odpowiedniej formy do tej opowieści. Tak powstał poemat słowno-dźwiękowo-muzyczny o przemocy i śmierci, w którym przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo “wysiedlenie”. To też opowieść o wybawcach, Róży i Janie Zamoyskich, którzy uratowali czterysta sześćdziesięcioro dzieci z obozu koncentracyjnego w Zwierzyńcu – między innymi bohaterów mojej opowieści – mówi Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, cytowana na stronie nadawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Wzięli na wychowanie blisko pół tysiąca dzieci! Recenzja słuchowiska o Zamoyskich

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji