Orzeczenie Trybunału działa. Poznaj prawdę o aborcji eugenicznej

Na podstawie przesłanki eugenicznej, dającej możliwość aborcji dzieci, u których wystąpiło podejrzenie choroby lub niepełnosprawności, zabijanych było ok. 96 proc. nienarodzonych poddawanych aborcji w Polsce. W wypadku tej przesłanki decyzję o przerwaniu ciąży można było podjąć do chwili osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety. W Polsce kryterium to określane jest na 25-27 tygodni.

Choć 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka, wkrótce praktyka prawna może się zmienić.

Aborcja a rozwój dziecka

Już pierwszy miesiąc życia płodowego dziecka owocuje szeregiem błyskawicznych zmian. Od momentu jego poczęcia zdeterminowane są m.in. jego płeć, kolor oczu, włosów, skóry, rysy twarzy, budowa ciała, tendencja do wysokiego lub niskiego wzrostu. Kluczowym momentem tej fazy rozwoju jest 21. dzień po zapłodnieniu. Choć dziecko mierzy wtedy zaledwie 2,5 mm, jego serce już zaczyna bić, pompując krew w nieskomplikowanym układzie naczyń, oddzielnym od krążenia matki.

Ósmy tydzień ciąży to czas, kiedy kończy się proces organogenezy, czyli tworzenia narządów. Około 41. dnia pojawiają się pierwsze odruchy nerwowe dziecka oraz ruchy jego rozwijających się rąk i nóg. Praca mózgu jest już na tyle intensywna, że można zarejestrować wysyłane przez niego fale elektromagnetyczne. Kształtują się usta, których okolice stają się już wrażliwe na dotyk. Na tym etapie serce dziecka bije ok. 100-160 razy na minutę, sprawnie działają nerki i żołądek, kształtuje się również układ kostny.

W trzecim miesiącu życia płodowego ciało dziecka nabiera wrażliwości na dotyk. Wielokrotnie wzrasta liczba połączeń nerwowo-mięśniowych, a maluch zaczyna ćwiczyć mięśnie potrzebne do samodzielnego oddychania, jedzenia czy mówienia. Nabiera też umiejętności ziewania, przeciągania się i ssania. Trenuje także mimikę twarzy – porusza gałkami ocznymi, marszczy brwi. Mierzy w tym czasie ok. 9 cm, a jego waga wynosi ok. 30 g. Pod koniec tego miesiąca dziecko wykazuje już w swoim zachowaniu cechy indywidualne. Mięśnie twarzy przyjmują indywidualny układ, zgodny z odziedziczonymi cechami.

https://pomagam.pl/ah846n

Czwarty miesiąc życia płodowego jest nadal czasem gwałtownych zmian – narządy wewnętrzne doskonalą swoje funkcje, serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi, organizm syntetyzuje białka oraz wydziela hormony. W mózgu tworzą się bruzdy i zwoje, powiększa się jego objętość, wzrasta też sieć połączeń między komórkami nerwowymi. Dziecko jest też coraz bardziej aktywne, w ciągu całego dnia wykonuje ok. 20 tys. ruchów. Zaczyna odczuwać smak i zapach wód płodowych, jest wrażliwe na dotyk i zmianę ciśnienia swojej przestrzeni. Powoli zaczynają rosnąć mu włosy.

W piątym miesiącu ciąży dziecko osiąga ok. 30 cm wzrostu i 40 dag wagi, a bicie jego serca można już usłyszeć bez użycia stetoskopu. Matka może już odczuwać pierwsze ruchy dziecka, np. przeciąganie, obroty, kopniaki, a nawet czkawkę. Rozwija się również wrażliwość dotykowa małego człowieka.

Proporcje ciała dziecka w szóstym miesiącu stają się podobne do tych przy urodzeniu. W tym czasie osiąga ono ok. 25-30 cm wzrostu oraz wagę 50-70 dkg. Jego organizm zaczyna magazynować składniki potrzebne po urodzeniu (wapń, żelazo, biało itp.). W mózgu na obszarze wielkości łebka szpilki mieści się już ok. 7 tys. komórek, a między nimi funkcjonuje 124 mln połączeń. Dalszy rozwój dziecka polegać będzie wyłącznie na dalszym kształtowaniu się wszystkich działających już narządów i układów, a także na powiększaniu masy.

Według praktyki obowiązującej do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, właśnie do momentu uzyskania zdolności dziecka do życia poza organizmem matki można było abortować dziecko, jeżeli istniało podejrzenie jego ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

https://www.facebook.com/events/1717038125371725

Aborcja to ból dziecka

Aborcja zadaje dziecku ogromne cierpienie fizyczne. Fakt ten potwierdzają badania brytyjskich naukowców, które wykazały, że receptory bólu pojawiają się już w 7 tygodniu ciąży, a od 20 tygodnia są już obecne w całym ciele. Pierwszą częścią ciała dziecka, reagującą na dotyk, są okolice ust – ok. 8 tygodnia ciąży. W okolicach 14 tygodnia ciąży większość ciała dziecka jest na niego wrażliwa, szereg badań dokumentuje też zdolność dziecka do reakcji na sytuację stresową. Na podstawie przeprowadzonych badań odnotowano wzrost hormonu stresu u dzieci pomiędzy 17. a 35. tygodniem życia płodowego, zaobserwowany podczas pobierania krwi. Badaniami objęto zarówno matki, jak i dzieci, jednak stwierdzono, że reakcja dziecka była niezależna od reakcji matki.

– Im późniejsza decyzja o aborcji, tym większe prawdopodobieństwo, że zabijane dziecko będzie odczuwało ból – stwierdzili lekarze i naukowcy anestezjolodzy z Birmingham w Wielkiej Brytanii. W związku z tym brytyjscy badacze wskazali na konieczność stosowania znieczulenia podczas różnych medycznych procedur wykonywanych na nienarodzonych dzieciach, w tym w czasie późnych aborcji.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego działa

Przed zmianą sytuacji prawnej w Polsce w 2020 r. z uwagi na upośledzenie lub chorobę dziecka rocznie wykonywano ok. tysiąca aborcji. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Zdrowia, w 2020 roku przeprowadzono 1076 dopuszczalnych prawnie zabiegów przerwania ciąży. W 2021 roku, po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, takich zabiegów było już tylko 107. W 2022 roku wykonano w Polsce 161 dopuszczalnych prawnie aborcji, wszystkie z nich były umotywowane zagrożeniem życia lub zdrowia matki. Dane dotyczące liczby aborcji wykonanych w Polsce w 2023 roku będą dostępne dopiero w połowie tego roku.

(Na podstawie książki “Ekologia prokreacji- vademecum”, Polskie Stowarzyszenie Obroń Życia Człowieka, Kraków 2016)

Źródło: ar / KAI

CZYTAJ TAKŻE: Współczesnych Herodów nie brakuje

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji