Chrześcijanie z całego świata idą w pielgrzymce do Chartres

Rozpoczęła się tradycyjna pielgrzymka na Zesłanie Ducha Świętego z Paryża do Chartres. Jest to obecnie najważniejsza piesza pielgrzymka we Francji, a idą w niej zwłaszcza katoliccy tradycjonaliści i skauci. Kilkanaście tysięcy – głównie młodych pielgrzymów – przez trzy dni (sobota – poniedziałek) przemierza 105 km w drodze do średniowiecznej katedry Notre-Dame de Chartres.

Zwyczajowo pielgrzymka ruszała z paryskiej katedry Notre-Dame, jednakże ze względu na pożar świątyni i trwające prace remontowe rozpoczęła się Mszą w bazylice Saint-Sulpice (kościół św. Sulpicjusza w Paryżu). Pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, uczestniczą w niej grupy pielgrzymów z całego świata. Pomimo tego, że ma charakter pokutny, przebija się przez nią ogromną energia i entuzjazm środowisk tradycjonalistycznych, młodzieży i skautów.

Niezwykła pielgrzymka do Chartres

W tym roku w pielgrzymce uczestnicy ponad 100 pielgrzymów z Polski. w tym grupa św. Stanisława organizowana od lat przez Fundację św. Benedykta.

RELACJA Z ZESZŁEGO ROKU:

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord. Tradycyjna pielgrzymka z kościoła Saint-Sulpice w Paryżu do Chartres zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W Chartres 18 maja spodziewanych jest aż 18 tysięcy pielgrzymów.

Pielgrzymi pochodzą z wielu krajów, w tym także z poza Europy. Dominują młodzi Francuzi, ale nie brakuje uczestników z innych państw europejskich, w tym z Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych i krajów Ameryki Łacińskiej.

Historia pielgrzymki sięga 1983 roku, stanowiąc jedno z najważniejszych wydarzeń we francuskim ruchu tradycjonalistycznym. Szczególną sympatią cieszy się ona w ostatnich dekadach wśród młodych ludzi, a organizatorzy podają, że średni wiek pielgrzymów to 21 lat.

źródło: Fundacja św. Benedykta / PCh24

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji