Otrzeźwienie w USA. Sąd Apelacyjny odrzuca dyrektywę Departamentu Edukacji dot. uczniów transpłciowych

Amerykański Sąd Apelacyjny w miniony piątek (21.06.2024) odrzucił próbę administracji Bidena użycia dyrektywy, która wymagałaby od szkół umożliwienia uczniom transpłciowym dołączenia do drużyn sportowych zgodnych z ich “tożsamością płciową”. Dyrektywa miała również przyznać uczniom płci męskiej identyfikującym się z kobietami dostęp do szafek i łazienek dla dziewcząt.

Decyzja Sądu Apelacyjnego

W orzeczeniu z 14 czerwca 6. Okręgowy Sąd Apelacyjny z siedzibą w Ohio zgodził się z decyzją sędziego federalnego z Tennessee z 2022 r., która tymczasowo zablokowała egzekwowanie wytycznych Departamentu Edukacji USA (DOE). Wytyczne te wzywały szkoły finansowane ze środków federalnych do umożliwienia tzw. “uczniom transpłciowym” dostępu do przestrzeni i programów zgodnych z ich “tożsamością płciową”, z groźbą wstrzymania funduszy federalnych w przypadku nieprzestrzegania. Sąd apelacyjny stwierdził, że Departament Edukacji nie przestrzegał odpowiednich procedur przy wydawaniu wytycznych i zablokował ich egzekwowanie do czasu rozstrzygnięcia pozwu wniesionego przez 20 stanów.

Sprawa rozpoczęła się w 2021 r., kiedy 20 prokuratorów generalnych ze stanów kierowanych głównie przez Republikanów pozwało DOE w związku z wytycznymi, argumentując, że mogą stracić znaczne fundusze federalne za odmowę przestrzegania zasad, które według nich były sprzeczne z prawem stanowym. Pod przewodnictwem Tennessee, 20 stanów zwróciło się do sądu o zablokowanie wytycznych wydanych przez Departament Edukacji na podstawie decyzji Sądu Najwyższego USA z 2020 r. w sprawie Bostock przeciwko hrabstwu Clayton, która koncentrowała się na Tytule VII, federalnym prawie zakazującym dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy.

Od tego czasu Departament Edukacji przyjął rozszerzoną wersję “Title IX”, która rozszerza definicję “płci” o “tożsamość płciową”. Zmodyfikowana wersja “Title IX” została poddana licznym wyzwaniom prawnym w całym kraju, co wywołuje szerokie debaty na temat interpretacji praw dotyczących dyskryminacji i praw tzw. “uczniów transpłciowych” w szkołach.

źródło: The Epoch Times

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: