Płock: kolonie dla polskich dzieci z Wileńszczyzny

Ponad czterdzieścioro polskich dzieci z Wileńszczyzny przyjechało na kolonie do Płocka. Ich organizatorem była Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Litwie. Kolonie wsparła finansowo płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”.

Kolonie Miłosierdzia – bo taką noszą one nazwę, zorganizowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie, z prezesem Tadeuszem Romanowskim. Uczestnicy wspólnie zwiedzali, wypoczywali i modlili się.

Kolonie Miłosierdzia: Msze, zwiedzanie i integracja

Jednej z Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, których zachęcił obecnych w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki na terenie Szkół Katolickich w Płocku, do częstego „bycia w dobrym towarzystwie, czyli Jezusa i Maryi”. Innej z Mszy, tym razem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, przewodniczył ks. Marek Zalewski, neoprezbiter z diecezji siedleckiej. Ponadto dzieci wraz z opiekunami mogły skorzystać z sakramentu pokuty czy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

W programie kolonii wiele czasu przeznaczono na zwiedzanie: Płocka, ogrodu zoologicznego, Torunia (z Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II). Ponadto w Toruniu rodacy z Wileńszczyzny zagrali w meczu piłki nożnej z podopiecznymi Szkoły Salezjańskiej w Toruniu. W Płocku wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą Płockiego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, obejrzeli film w kinie NovymKinie Przedwiośnie, wysłuchali koncertu Pawła Piekarczyka. W Kowalu spędzili atrakcyjnie czas dzięki życzliwości Jacka Liziniewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin

To była już szósta edycja Kolonii Miłosierdzia, które czynnie wspiera Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”. To ważne, że nasza organizacja, która za cel postawiła sobie podejmowanie działań podtrzymujących tradycje narodowe służące pielęgnowaniu polskości oraz rozwojowi świadomości historycznej, nie pozostaje obojętna na potrzeby naszych rodaków z Wileńszczyzny – podsumował prezes dr Witold Wybult. Koordynatorem współpracy kolonijnej był Adam Modliborski.

W organizację tegorocznego pobytu dzieci w Płocku włączyły się: Szkoły Katolickie, wydział ds. rodzin i wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, Nadleśnictwo Gostynin, Rycerze Jana Pawła II Diecezji Płockiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku oraz wiele życzliwych osób, wolontariuszy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” w Płocku.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: