Sąd w Malawi odrzucił tzw. małżeństwa jednopłciowe

Sąd Konstytucyjny Malawi w piątek odrzucił sprawę dwóch wnioskodawców, którzy chcieli zalegalizować związki osób tej samej płci. Prawnicy państwowi przyjęli z zadowoleniem to orzeczenie, podczas gdy prawnicy wnioskodawców wyrazili rozczarowanie.

Wnioskodawcy, Jan Willem Akster z Holandii i Malawijczyk Jana Gonani, złożyli swoją sprawę do Sądu Konstytucyjnego w celu interpretacji malawijskich przepisów antyhomoseksualnych. Miało to miejsce po ich aresztowaniu w 2021 roku.

Akster obecnie stoi przed dziewięcioma zarzutami związanymi z nadużyciami seksualnymi i sodomią, natomiast Gonani jest oskarżony o wykroczenia przeciwko obyczajności.

Akster i Gonani twierdzili, że przepisy obowiązujące w Malawi naruszają ich podstawowe prawa, w tym prawo do prywatności i godności.

Decyzja sądu i jej uzasadnienie

Jednakże sędziowie Joseph Chigona, Vikochi Chima i Chimbizgani Kacheche odrzucili ich argumenty.

Chigona stwierdził, że wnioskodawcy nie przedstawili dowodów na to, jak przepisy prawa obowiązujące w Malawi dyskryminują homoseksualistów.

Chigona również powiedział, że Akster nie udowodnił, że przepisy prawa w Malawi naruszyły jego prawo do zdrowia.

Pierwszy wnioskodawca został zapytany podczas przesłuchania, czy kiedykolwiek korzystał z publicznego szpitala i odpowiedział, że udał się do szpitala centralnego w Zomba po wypadku samochodowym – powiedział Chigona – Kiedy zapytano go o jego doświadczenia tam, zwłaszcza czy pytano go o orientację seksualną przed udzieleniem pomocy, odpowiedział, że nie. Faktycznie powiedział, że pomoc medyczna była bardzo dobra. Jedyne, na co narzekał, to pająki na oddziale.

Chigona stwierdził, że sąd również odrzucił twierdzenia, że malawijska policja naruszyła prawo Gonani do prywatności, kiedy kazali mu się rozebrać, aby potwierdzić jego twierdzenia, że jest osobą transpłciową.

Wiemy, że zgodnie z sekcją 24 Kodeksu Postępowania Karnego i Dowodowego policja ma prawo przeszukać podejrzanego, który jest w sposób uzasadniony podejrzewany o popełnienie konkretnego przestępstwa i który został aresztowany – powiedział sędzia – Zastrzeżenie jest takie, że przeszukanie dotyczy jedynie tego, co jest uzasadnione w celu znalezienia czegoś co ma związek z przestępstwami, o które był podejrzewany.

Reakcje na wyrok i jego konsekwencje

Aktywiści oraz przywódcy religijni uczestniczyli w ogłoszeniu wyroku, które trwało ponad sześć godzin.

Aktywista praw człowieka Michael Kaiyatsa z Centrum Praw Człowieka i Rehabilitacji powiedział, że nie jest zadowolony z wyroku, ale skomentuje go szerzej po zapoznaniu się z pisemnym orzeczeniem.

Obrońca Bob Chimkango powiedział: “Szczerze mówiąc, jesteśmy zadowoleni z procesu, ale jedyną rzeczą, z którą możemy się nie zgadzać, jest sam wyrok. Ale jest za wcześnie na komentarze, ponieważ, jak zauważycie, to dokument liczący 135 stron. Słuchaliśmy – nie pracowaliśmy nad nim. Więc będziemy czekać, aż zostanie nam przekazany, przeanalizujemy go, a następnie odpowiednio doradzimy klientowi.”

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Frank Namangale, powiedział dziennikarzom poza sądem, że rząd jest zadowolony z wyroku.

Małżeństwa osób tej samej płci były kontrowersyjnym tematem w Malawi.

W lipcu 2023 roku przywódcy religijni prowadzili protesty uliczne w całym kraju przeciwko potencjalnej legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

Piątkowy wyrok oznacza, że homoseksualizm nadal pozostaje przestępstwem w Malawi, zagrożonym maksymalną karą 14 lat więzienia.

Sąd Konstytucyjny stwierdził w piątek, że wnioskodawcy mają prawo zwrócić się do parlamentu o zmianę przepisów dotyczących homoseksualizmu, jeśli nie są zadowoleni z wyroku.

źródło: voanews.com

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: