Wakacje z Fundacją ”Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Integracja, wycieczki, zwiedzanie regionu, ale też czas na zatrzymanie się, modlitwę i rozmowę na poważniejsze tematy – tak będą wyglądały obozy zaplanowane latem dla stypendystów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trzech obozach organizowanych w różnych regionach Polski uczestniczyć będzie ok. 1800 młodych – uczniów, maturzystów i studentów.

Program stypendialny Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko fundowanie stypendiów dla zdolnych, lecz niezamożnych młodych, ale również program formacyjny realizowany przez cały rok. Sercem tego programu, jak podkreśla Monika Wójcik, kierownik Biura Prasowego Fundacji, są obozy wakacyjne.

Każdego roku organizowane są trzy takie obozy, dla stypendystów z różnych grup wiekowych – uczniów (najstarszych klas szkoły podstawowej oraz liceów i techników), maturzystów i studentów. Takie obozy planowane są również w tym roku. Weźmie w nich udział ok. 1800 młodych.

Studenci

Już 9 lipca w Gnieźnie rozpocznie się pierwszy obóz – dla studentów. Zainaugurowany zostanie Mszą św., którą w gnieźnieńskiej katedrze odprawi Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Obóz pod hasłem „Powrót do źródeł” potrwa do 15 lipca.

W wakacyjnym wypoczynku z Fundacją weźmie udział ok. 650 studentów zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich w różnych miastach w Polsce. – To większe miasta, jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław, ale też mniejsze jak Płock czy Szczecin – precyzuje Monika Wójcik. W obozie uczestniczyć też będzie kilkudziesięciu wolontariuszy – księży, sióstr zakonnych i absolwentów programu stypendialnego.

Obóz będzie miał charakter integracyjny i formacyjny a także, częściowo, naukowy. Studenci będą zakwaterowani w Gnieźnie, w szkołach. W trakcie obozu zaplanowany jest dzień skupienia w Licheniu a także wycieczki objazdowe po okolicy, w celu poznawania kultury i regionu. Stypendyści odwiedzą min. Biskupin, Powidz, Ostrów Lednicki czy Kruszwicę.

To wszystko będzie możliwe dzięki zaangażowaniu urzędów województw wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego a także gminy i starostwa powiatowego w Gnieźnie – mówi Monika Wójcik.

W ramach obozu odbędą się też konferencje o. Tomasza Nowaka OP, spotkania z Dominiką i Krzysztofem Dębińskimi, koncert Siewców Lednicy oraz Chóru i Orkiestry Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Koncerty skierowane będą również do mieszkańców Gniezna. – To też forma dziękczynienia – mówi Monika Wójcik i dodaje, że obozy wakacyjne to nie tylko okazja dla stypendystów do poznawania miejsca i regionu ale też dla mieszkańców danego miejsca do poznawania stypendystów; zobaczenia, że Fundacja naprawdę wspiera konkretne osoby.

Wyrazem tego będzie również niedziela świadectw, 14 lipca. Stypendyści pojawią się w kilkunastu parafiach w Gnieźnie, gdzie będą uczestniczyli w Eucharystii. Po liturgii spotkają się z gnieźnieńskimi rodzinami, które już zaprosiły ich na obiad.

W piątek 12 lipca odbędzie się tradycyjne forum stypendystów. To specjalny czas przeznaczony na rozmowę nt. formacji w Fundacji, programu stypendialnego i życia we wspólnotach. Tematy, które się pojawiają proponowane są przez samych studentów. To również okazja do proponowania konkretnych rozwiązań.

Uczniowie

Ok 850 uczniów – stypendystów Fundacji – uczestniczyć będzie w obozie zorganizowanym w diecezji bielsko – żywieckiej a dokładnie w Bielsku – Białej, Żywcu i w Cieszynie, jednocześnie w trzech miastach. Obóz ten, pod hasłem „Duchowy GPS”, w wymiarze formacyjnym będzie skoncentrowany na refleksji nad wskazówkami duchowymi dla młodego człowieka i roli właściwie uformowanego sumienia w jego życia.

Wyjazd przeznaczony jest dla uczniów siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej oraz liceów i techników.

Z uwagi na młody wiek uczestników, bardzo wiele czasu zaplanowano na integrację i poznawanie regionu. Odbędzie się też dzień skupienia, dzień sportu, czy wycieczka na uczelnię do Bielsko-Białej, co może być elementem szukania inspiracji na przyszłość. Uczestnicy wezmą również udział w koncercie Chóru i Orkiestry Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, składających się ze stypendystów, głównie studentów, ale też uczniów.

Jak informuje Monika Wójcik, w organizacji obozu, w ramach wolontariatu pomaga też wielu stypendystów – studentów. Pełnią różne funkcje logistyczne, funkcje wychowawców, a studenci kierunków medycznych angażują się często w zapewnienie opieki medycznej.

Maturzyści

Od 5 do 13 września, tradycyjnie w Myczkowcach nad Soliną, odbywać się będzie obóz tegorocznych maturzystów. Uczestniczyć w nim będzie ok. 300 osób.  

To czas integracji i odpoczynku ale też okazja do zdobycia wielu istotnych informacji przed rozpoczynającymi się właśnie studiami i nawiązania relacji z osobami, które będą studiowały w tym samym mieście, na tej samej uczelni a czasem nawet na tym samym wydziale – mówi Monika Wójcik. – Dla osób, które zaczynają studia w zupełnie nowym środowisku, taki punkt zaczepienia na starcie w postaci znajomych i wspólnoty akademickiej jest bardzo ważny – dodaje.

W ramach obozu odbędzie się kilka wycieczek w Bieszczady – na Połoniny, czy na Tarnicę. Zaplanowane są też różne konferencje, debaty i warsztaty.

Hasło obozu brzmi „Życie niedokończony projekt”. Treści formacyjne nawiązywać będą m.in. do spotkania Jezusa z bogatym młodzieńcem z Ewangelii oraz Listu św. Jana Pawła II do Młodych całego świata po to, by pomóc przyszłym studentom w przemyśleniu i określeniu swoich priorytetów, kierunków, do których zmierzają i ważnych dla nich wartości.

Na obozie jest wiele okazji do zadawania pytań. Organizowana jest m.in. długa sesja Q&A z księżmi, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi.

Maturzyści chętnie pytają o sprawy dotyczące wiary i Kościoła, starają się rozwiązywać różne swoje dylematy – mówi Monika Wójcik.

***

Obozy letnie to obowiązkowy element programu stypendialnego. Uczestnictwo w obozie jest też warunkiem otrzymywania stypendium w kolejnym roku. Nieobecni, jak wyjaśnia Monika Wójcik, muszą przedstawić usprawiedliwienie.

Dla niektórych, zwłaszcza na początku, taki wyjazd w nieznane i spotkanie z nowymi ludźmi, może być czymś trudnym. Fundacja dba jednak, by czuli się objęci opieką od początku do końca. I nikt wyjazdu nie żałuje – przekonuje kierownik Biura Prasowego Fundacji.

Uczestnictwo w obozach jest w całości finansowane przez Fundację. Jedynie dojazd może odbywać się na koszt uczestników, choć i to często jest współorganizowane przez Fundację, szczególnie dla młodszych stypendystów.

Obozy to główna i w gruncie rzeczy jedyna wakacyjna inicjatywa Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, co nie oznacza, że w gronie stypendystów nie ma takich inicjatyw więcej. Przeciwnie, jest ich dosyć sporo. Mają jednak charakter prywatny i oddolny, co jest zupełnie naturalne w środowisku, które się dobrze zna, jest zżyte i się lubi.

Fundacja może też sprawować patronat nad wydarzeniami organizowanymi przez innych. Jest tak m.in. w przypadku zaplanowanego od 16 do 25 września br. obozu integracyjno – naukowego Instytutu Tertio Millennio i Teologii Politycznej w Majerczykówce.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: