Mentzen: Szeremeta walczyła z facetem. Widać było, że walka jest nierówna

Julia Szeremeta zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w boksie w kategorii 57 kg, co stanowi pierwszy medal dla polskiego pięściarstwa od 32 lat. Niestety, jej finałowy pojedynek wzbudził liczne kontrowersje, które wykraczają poza sportowe emocje. Walka, która zakończyła się porażką Szeremety, została skomentowana przez Sławomira Mentzena, lidera Konfederacji, który zwrócił uwagę na nierówność tego starcia.

Mentzen: “Sprawa jest prosta. Albo ktoś ma chromosomy XX, albo XY”

Mentzen, komentując finał w programie Polsat News, wyraził swoje niezadowolenie z przebiegu walki. “Bardzo przykro oglądało się finał Julii Szeremety. Widać było, że walka jest nierówna” – mówił polityk, dodając, że komentatorzy nie poruszyli istotnej kwestii dotyczącej przeciwniczki Polki. Jego zdaniem, kluczowym problemem było to, że rywalka Szeremety, Lin Yu-Ting, jest mężczyzną, co miało wpływ na wynik pojedynku.

Kontrowersje wokół Lin Yu-Ting nie są nowe. W ubiegłym roku zawodniczka została zdyskwalifikowana z mistrzostw świata po wykryciu u niej wysokiego poziomu testosteronu oraz obecności męskich chromosomów XY. Decyzja ta była powodem licznych dyskusji na temat uczestnictwa tzw. “osób transpłciowych” w kobiecych kategoriach sportowych. Sławomir Mentzen zwrócił uwagę na to, że podobne kontrowersje dotyczyły także innej zawodniczki, Imane Khelif z Algierii.

Mentzen skrytykował również podejście Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) do kwestii tożsamości płciowej w sporcie. Jego zdaniem, współczesna lewica narzuca ideologiczną presję, która prowadzi do decyzji opartych na dokumentach tożsamości, a nie danych medycznych. “Sprawa jest prosta. Albo ktoś ma chromosomy XX, albo XY” – stwierdził Mentzen, podkreślając, że płeć powinna być rozpatrywana w kategoriach biologicznych.

Finałowy pojedynek Julii Szeremety oraz towarzyszące mu kontrowersje wywołały szeroką dyskusję na temat uczestnictwa osób transpłciowych w sporcie. Wypowiedzi Sławomira Mentzena podkreślają, że problem ten nie dotyczy jedynie rywalizacji sportowej, ale także szerszego sporu ideologicznego, który budzi wiele emocji na całym świecie.

źródło: Do Rzeczy

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: