Film o św. Maksymilianie Marii Kolbe został entuzjastycznie przyjęty w Polsce, a jego producent, Fundacja Opoka, ma nadzieję, że równie pozytywnie zostanie odebrany przez międzynarodową publiczność. Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska, podkreśla, że jednym z najważniejszych atutów filmu jest kontekst historyczny życia św. Maksymiliana.
Film o niezwykłym życiu św. Maksymiliana Marii Kolbe
Jego niezwykle bogate życie mogłoby stać się inspiracją dla wielu osób. Film, który zbiega się z obchodami wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego 14 sierpnia, trafi do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach. W przygotowaniu były różne wersje językowe, a emisja planowana jest na amerykańskiej sieci telewizyjnej EWTN.
Film zawiera komentarze znawców życia o. Maksymiliana, takich jak o. Zdzisław Kijas, postulator generalny, prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, George Weigel, biograf św. Jana Pawła II, oraz kard. Gerhard Ludwig Müller. Ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska, zauważa, że takie osobistości jak Weigel i Müller są dobrze znane zachodnim i amerykańskim widzom, co może zwiększyć zainteresowanie dokumentem.
W międzynarodowej przestrzeni publicznej św. Maksymilian jest przede wszystkim kojarzony z męczeństwem. Reżyser filmu zaznacza, że jego bogate życie mogłoby posłużyć jako materiał dla kilku osób. Chciał, aby widzowie dostrzegli w nim nie tylko ikonę męczennika, ale przede wszystkim człowieka z krwi i kości. Św. Maksymilian był wizjonerem, który łączył konserwatywną wiarę z nowoczesnością, obdarzonym poczuciem humoru i dystansem do siebie, a także upartym w dążeniu do celów. Reżyser podkreśla, że męczeństwo było zwieńczeniem jego życia, a twórcy starali się jak najwierniej oddać jego biografię.
Twórcy dokumentu mają na celu skonfrontowanie widza z heroiczną postawą i wiarą męczennika. Dokument ma za zadanie ukazać nie tylko męczeństwo, ale również codzienne życie i wartości, które św. Maksymilian reprezentował.
Reżyser Michał Szymanowicz zwraca uwagę, że w czasach św. Maksymiliana wspólnota, taka jak rodzina, Kościół i naród, była wartością nadrzędną, w przeciwieństwie do indywidualizmu. Św. Maksymilian oddał życie za te wartości, co jest postawą, której dzisiaj często brakuje w społeczeństwie.
OGLĄDAJ TAKŻE:
CZYTAJ TAKŻE: