Data 31 sierpnia 1980 to kolejna rocznica podpisania Porozumień w Stoczni Gdańskiej
Początek chwalebnej i zarazem niezwykłej historii „Solidarności” otwierał nowy rozdział w historii Polaków, Narodu, który mimo 35 lat życia w PRL nie poddał się sowieckiej dominacji i komunistycznej dyktaturze. Ludzie, którzy stworzyli związek zawodowy NSZZ Solidarność rozpoczęli wolnościową rewolucję, która przyniosła nam wolność i niepodległość, po 10 latach dramatycznej walki z „dyktaturą ciemniaków” z PZPR, którzy dla osobistych korzyści utrzymywali system kolonialnej zależności wobec moskiewskiego imperium.
Polacy, po Sierpniu 1980 roku, „stali się tacy jakby ładniejsi” w sensie moralnym i społecznym
Solidarność przez wiele lat była i nadal powinna pozostać źródłem inspiracji dla młodych Polaków, którzy nie chcą akceptować nowej ideologicznej dyktatury i nowej neokolonialnej dominacji obcych interesów. Trzeba tylko przekazać tę niezwykle barwną, pełną emocji i nadzwyczajnych zdarzeń historię, która pokazuje zupełnie inne wzorce osobowe, inne motywacje i postawy wobec współczesnych wyzwań niż te, które dzisiaj wydają się dominować na scenie politycznej i wsród elit społecznych. Zdaniem świadków tamtej historii Polacy, po Sierpniu 1980 roku, „stali się tacy jakby ładniejsi” w sensie moralnym i społecznym.
Upływający czas zmienia także nasze wyobrażenia o przeszłości i o tamtych wydarzeniach, a współcześni badacze tworzą nowe narracje, często całkowicie rozbieżne. Spory i polemiki o tradycje Solidarności w pewnym sensie narastają i będą niestety także wykorzystane w walce politycznej. Dlatego tak ważne są świadectwa o przeszłości pisane przez widzów i uczestników tych zdarzeń historycznych.
2 tom “Alfabetu Solidarności”
W kolejną rocznicę Sierpnia 1980 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności opublikował drugi już tom „Alfabetu Solidarności” obejmujący okres konspiracji w latach 1981- 1989. W wydanym przed kilkoma laty pierwszym tomie znalazły się hasła opisujące czas karnawału „Solidarności” czyli od sierpnia 1980 do 13 grudnia 1981 roku. Książka zawiera alfabetycznie ułożony zestaw haseł opisujących dzieje Solidarności, autorami są tu świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń.
Nie jest to praca naukowa lecz łatwa w percepcji opowieść utrzymana w konwencji felietonów i osobistych wspomnień. Dodatkową zaletą tej publikacji jest to, iż jest dostępna w formie darmowych e-booków na stronach Instytutu Dziedzictwa Solidarności. To sprawia, że każdy zainteresowany tematem, każdy uczeń, nauczyciel, może w każdej chwili sięgnąć po Alfabet Solidarności i zanurzyć się w tę niezwykłą historię z happy endem. Historię chwalebną i jeszcze do niedawna znaną pod każdą niemal szerokością geograficzną.
DS https://ids1980.pl/alfabet-solidarnosci/
TOM 1 https://ids1980.pl/wp-content/uploads/2024/01/IDS_Alfabet_Sollidarnosci_2023.pdf
Tom 2 https://ids1980.pl/wp-content/uploads/2024/07/IDS_Alfabet_Solidarnosci_2_KONSPIRA_ebook-1.pdf
https://www.polskieradio.pl/37/227/Artykul/3408442,alfabet-solidarnosci-czesc-2-konspira