W niedzielę 29 września, na terenie Sanktuarium na Kahlenbergu w Wiedniu pojawią się konni jeźdźcy w pełnym husarskim rynsztunku. To inicjatywa Fundacji Obowiązek Polski i Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, która będzie uświetnieniem Festynu Patriotycznego „Wiktoria Wiedeńska”.
Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Józefa na Kahlenbergu, po czym będzie można podziwiać bogaty program z udziałem Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.
Misją Fundacji Obowiązek Polski i Podlaskiej Chorągwi Husarskiej jest nieustannie przypominać o Wiktorii Wiedeńskiej zarówno w Polsce, jak i w Europie, a także w samym w województwie podlaskim, skąd 341 lat temu ruszyła husaria, wystawiona przez Stefana Branickiego. Dlatego husaria na koniach ponownie, po 8 latach, przybywa do świętego miejsca Polaków – do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu!
Wieloletnie starania Dariusza Wasilewskiego, Rotmistrza Podlaskiej Chorągwi Husarskiej przyniosły efekt i możliwym stało się zorganizowanie wydarzenia upamiętniającego nieoceniony wkład polskiego oręża w Wiktorii Wiedeńskiej. Po ośmioletniej przerwie kawaleria stanie na Kahlenbergu ponownie.
Co więcej, starania te sprawiły, iż pamięć o Wiktorii Wiedeńskiej i chwalebnej w niej roli polskiej husarii, pomimo trudności organizacyjnych, miała szansę przebić się do opinii publicznej i świadomości współczesnych mieszkańców Wiednia. Stało się to realne za sprawą konsekwencji w dążeniu do celu.
Husaria Podlaska, można śmiało rzec, że wyspecjalizowała się w promowaniu Wiktorii Wiedeńskiej. Stało się tak dzięki zaangażowaniu, jakim wykazała się organizując obchody 330. i 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Przypominamy, iż pierwsza próba jej uczczenia przy udziale konnicy miała miejsce jeszcze w 2013 r., gdy Dariusz Wasilewski wpadł na odważny pomysł, aby z Krakowa przejechać w zbrojach z taborami, rajdem biegnącym szlakiem marszu armii króla Jana III Sobieskiego. Mimo bardzo skromnego budżetu, husarze z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej wyruszyli z okazji 330 rocznicy wielkiej bitwy, rajdem konnym, który sławić miał imię króla Jana III Sobieskiego. Start miał miejsce w Krakowie i dotarł do granic I Rzeczypospolitej – do Bytomia. W 2015 r. czterech husarzy tym razem oficjalnie zostało zaproszonych na rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej do Wiednia. Niestety pojechali bez koni, choć na Kahlenbergu opowiedzieli o pięknej i wyjątkowej historii związanej z bitwą. Obiecali sobie wówczas, że następnym razem polskich rycerzy, którzy uratowali Europę, uczczą już na pewno dosiadając swoich rumaków.
Wytrwałość się opłaciła, bo w 2016 r. odbył się wielki i spektakularny pokaz husarski.
Efekt był niesamowity. Zjednoczeni husarze, po raz pierwszy od wieków, dali pokaz polskiej siły w Wiedniu, a husaria znów mogła w pełni pokazać swoje piękno i legendarny impet.
Trzeba podkreślić też inny, bardzo pozytywny aspekt tych wszystkich dążeń i działań – mianowicie ta oddolna inicjatywa, która wyszła ze środowisk husarskich, spotkała się z dużą przychylnością społecznych organizacji w Wiedniu. Forum Polonii, na czele z panią Teresą Kopeć, przy zaangażowaniu attaché wojskowego w Wiedniu płk. Adama Stępnia, umożliwili pokaz polskiej husarii w prestiżowym Muzeum Wojska Austrii.
Współorganizatorem wydarzenia było „Forum Polonii” Wspólnota Polskich organizacji w Austrii oraz Ambasada RP w Wiedniu, a naszą obecność wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
W 2024 r. Podlaska Chorągiew Husarska ponownie jest w Wiedniu jako uświetnienie Festynu Patriotycznego „Wiktoria Wiedeńska – Zwycięstwo Husarii” na Kahlenbergu – w Wiedniu.
Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu o zasięgu międzynarodowym, jakim jest Husarskie Uczczenie 341. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Niech Europa pamięta, kto ją ocalił!
Poniżej program wydarzenia: