Dzieci z in vitro zagrożone wadami serca

Według najnowszych badań skandynawskich naukowców, opublikowanych w “European Heart Journal”, dzieci poczęte metodą in vitro są bardziej narażone na wystąpienie poważnych wad serca niż dzieci poczęte naturalnie. Analiza ponad 7,7 miliona dzieci urodzonych w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji wykazała, że ryzyko to jest o 36 proc. wyższe w przypadku dzieci poczętych in vitro.

W przypadku bliźniąt poczętych tą metodą prawdopodobieństwo wad serca wzrasta jeszcze bardziej, sięgając 2,47 proc. Naukowcy podkreślają jednak, że wady serca występują stosunkowo rzadko, zarówno wśród dzieci poczętych naturalnie (1,15 proc.), jak i wśród dzieci z in vitro (1,84 proc).

Główna autorka badania, Ulla-Britt Wennerholm z Uniwersytetu w Göteborgu, zaznacza, że wrodzone wady serca mogą być bardzo poważne i często wymagają specjalistycznej operacji już u noworodków. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie wady, aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę i leczenie.

Badacze zwracają uwagę, że nie tylko sama metoda in vitro może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Istnieje podejrzenie, że czynnikiem ryzyka może być również niepłodność rodziców. Warto zauważyć, że już wcześniejsze badania wskazywały na zwiększone ryzyko innych problemów zdrowotnych u dzieci z in vitro, takich jak przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa.

Badanie skandynawskich naukowców jest jednym z największych w historii i dostarcza cennych informacji na temat zdrowia dzieci poczętych metodą in vitro. Konieczne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między in vitro a wadami serca u dzieci.

Źródło: wp.pl