“Kino NIE-letnie”: „Za bochen chleba” –  chleb za życie i życie za chleb

Jeszcze ciepły, chrupiący, duży, okrągły bochen chleba… W czasach dostatku, a wręcz apoteozy konsumpcji, zapominamy jak ważny jest chleb jako podstawowy posiłek. W czasach, gdy chleba brakowało, mąka i wypiek chleba były kontraktowane i objęte specjalnym nadzorem, a chleb oznaczał żyć albo nie żyć, zwłaszcza dla tych, na których „polowano” po lasach i domach, rodzina odważnych piekarzy z Sadownego zaryzykowała i położyła życie na szali za swych żydowskich sąsiadów.

Mielenie 25 kg mąki w ręcznym młynku przez całą noc i z tej nielegalnej mąki – nielegalny wypiek chleba. Rodzina Lubkiewiczów nie tylko poświęciła swe życie, ale ocaliła godność człowieczeństwa w nieludzkich czasach. Warto poznać tę niesamowitą historię, przedstawioną w pięknym, wzruszającym filmie dokumentalnym „Za bochen chleba”. Warto poznać ją choćby po to, aby przeciwstawić się narracji o Polakach oprawcach i dowiedzieć się, jak niewielka społeczność dokarmiała i chroniła w pewnym okresie być może nawet kilkuset Żydów – sąsiadów i uciekinierów z transportów do pobliskiego obozu zagłady w Treblince.

Jeszcze ciepły, duży, okrągły bochen chleba… Nie tylko w polskiej kulturze cenimy chleb jako symbol dostatku i chcemy pamiętać, aby być wdzięczni Bogu za ten podstawowy posiłek. Witamy nowożeńców chlebem i solą, celebrujemy dożynki i to chleb jest także włączony w obrzędowość chrześcijańską. Oby nam tego chleba (i człowieczeństwa!) nigdy nie zabrakło. Film „Za bochen chleba” współautorstwa naszego redakcyjnego kolegi oraz współpracownika niech będzie dla nas pięknym przebudzeniem w nas człowieczeństwa i tego, co najważniejsze.

Zobacz rozmowę Agnieszki Marianowicz-Szczygieł i Karola Wojteczka:

Film, o którym mówimy:

“Za bochen chleba”, reż. Paweł Pierzchanowski, Karol Wojteczek, prod. Karol Wojteczek Media 2023

Możliwość zamówienia pokazu filmu pod adresem karolwojteczek@wp.pl.

Zobacz zwiastun:

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Ulmowie! Heroizm Polaków pod okupacją to bohaterstwo całych rodzin

Opis seriiKino NIE-letnie”:

Kino NIE-letnie to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym! Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie, jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i niecynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy o prawdzie i ideologiach, rodzinie, miłości, chrześcijaństwie, szlachetności i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.