Jak wykazały najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie “Science Advances”, mózg ludzki zaczyna przyswajać mowę w ojczystym języku już na etapie życia płodowego człowieka. Odkrycie francusko-włoskiego zespołu neuronaukowców to ważny argument potwierdzający odrębność małego człowieka rozwijającego się pod sercem matki i ukazujący, jak wcześnie zaczyna się kształtować jego indywidualna tożsamość.
Zdolność słyszenia pojawia się u dziecka poczętego pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży. Szybkość, z jaką w jego mózgu wykształca się obszar odpowiedzialny za rozumienie języka ojczystego, zaskoczyła jednak badaczy.
W trakcie swojego eksperymentu naukowcy odtwarzali trzem grupom francuskich noworodków fragmenty bajki “Złotowłosa i trzy misie”. Część z nich słyszała nagranie w swoim ojczystym języku, reszta: w językach angielskim i hiszpańskim. W trakcie odtwarzania języka francuskiego mózgi noworodków wykazywały aktywność zbliżoną do tej, którą osiągały na etapie życia płodowego, gdy nienarodzone dzieci słyszały głosy swoich mam. Dowodzi to, iż w mózgach tych wytworzyła się pamięć o języku słyszanym w prenatalnej fazie życia, czyli zaistniał proces uczenia się.
Co ciekawe, nowo narodzone dzieci są też w stanie rozróżniać rytm poszczególnych języków. Z tego też względu noworodki wykazywały również pewną aktywność mózgową, słuchając nagrania w zbliżonym rytmicznie do francuskiego języku hiszpańskim. Efekt ten nie występował zaś dla języka angielskiego.
Odkrycie powyższe przynieść może zmianę postrzegania stopnia i szybkości rozwoju neurologicznego człowieka w jego prenatalnej fazie życia. Wskazuje bowiem, iż dziecko, w jakimś sensie, rodzi się przygotowane biologicznie do bycia członkiem danego narodu i już w fazie prenatalnej posiada zdolność uczenia się. Wynik eksperymentu potwierdza także, iż odrębna, osobowa tożsamość dziecka kształtuje się jeszcze w łonie jego matki.
CZYTAJ TAKŻE: Znany profesor prawa przypomina: “Człowiek powstaje w momencie poczęcia”
OGLĄDAJ TAKŻE: