Zidentyfikowana rodzina Neandertalczyków sprzed 54 tysięcy lat! Przełomowe wyniki pracy naukowców

Rodzina od wieków trzymała się razem. Teraz mamy na to dowody naukowe. Badania genetyczne próbek kości z jaskini na Syberii, pozwoliły na pierwsze zidentyfikowanie rodziny Neandertalczyków.

O swoim sukcesie naukowcy poinformowali na łamach prestiżowego tygodnika “Nature”. Do badań nad zidentyfikowaną rodziną Neandertalczyków pobrano siedemnaście szczątków, które należały łącznie do trzynastu osób. Wiemy, że było to sześć kobiet i siedmiu mężczyzn. Ośmioro z nich to dorośli, natomiast reszta to dzieci i nastolatki.

Najstarsza rodzina

Przełomowe jest jednak odkrycie pokrewieństwa między całą grupą. Jak podają naukowcy, zidentyfikowana rodzina Neandertalczyków to: ojciec i nastoletnia córka, a także spokrewniona kobieta – babka lub ciotka dziecka – oraz nastoletni kuzyn. Wszystko jest imponujący tym bardziej, że znalezisko z jaskini Czagjarskaja ma 54 tysiące lat!

Czytaj także: Siła pokoleń. Buduj  międzypokoleniową wizję swojej rodziny.

Główny autor artykułu na ten temat pisze, że “niesamowite jest to, że pochodzą oni z tego samego czasu. Oznacza to, że należeli zapewne do tej samej społeczności. Po raz pierwszy zatem badania genetyczne pozwalają nam na wgląd w społeczną organizację neandertalskiej wspólnoty” – podaje Laurits Skov. W zidentyfikowanej rodzinie Neandertalczyków stwierdzono także małe zróżnicowanie genetyczne. Jest to charakterystyczne dla zagrożonych gatunków na skraju wyginięcia. Zupełnie nie przypomina żadnych z dotychczasowych odkryć przy jakiejkolwiek grupie społecznej.

Badania prowadził zespół z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

źródło: PAP

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji