Światowa konferencja o edukacji wczesnodziecięcej. Abp Gallagher: niepokoją nas pewne prądy ideologiczne

– Stolicę Apostolską niepokoją pewne prądy ideologiczne, które w ramach reakcji na jakieś, czasem zrozumiałe, dążenia ostatecznie kończą się narzuceniem jednolitej, niezmiennej pozycji, zmniejszając tym samym samo rozumienie dobra dziecka – powiedział do światowej konferencji na temat opieki nad małym dzieckiem i edukacji wczesnodziecięcej Abp Paul Richard Gallagher.

Światowa Konferencja na temat opieki nad małym dzieckiem i edukacji wczesnodziecięcej (ECCE) została zorganizowana przez UNESCO i rząd Republiki Uzbekistanu. Spotkanie odbyło się 14-16 listopada 2022 r. w Taszkiencie. Szef watykańskiej dyplomacji Abp Paul Richard Gallagher zabrał głos w imieniu Stolicy Apostolskiej.

Edukacja dzieci w rodzinie

Hierarcha zaznaczył, że pierwszym miejscem edukacji dzieci jest rodzina. Powiedział także, że państwo powinno “zapewnić fizyczne, emocjonalne, intelektualne oraz duchowe warunki dla rozwoju najmłodszych”.

– Stolica Apostolska wspiera całościowe podejście mające na celu integralny rozwój dziecka w sposób łączący w sobie dynamikę opiekowania się z dynamiką edukacji, do której ma prawo każdy chłopiec i dziewczynka. Wezwanie, aby «nie zostawić żadnego dziecka samemu sobie» jest tym, co Kościół katolicki usiłuje wprowadzać w życie poprzez swoje 9 tys. 230 sierocińców oraz 10 tys. 441 żłobków, gdzie tysiące wychowawców oraz pracowników społecznych działa często w niepewnych warunkach – powiedział.

Dobro dzieci a ideologie

Duchowny powiedział także, że konieczne jest zadbanie o faktyczne dobro dzieci, które pomijają “pewne ideologie”. – “Niezostawianie żadnego dziecka samemu sobie” wymaga dążenia do faktycznego dobra wszystkich dzieci, pozwalając im uczyć się, tworzyć, myśleć oraz nawiązywać wzajemne relacje w ciepłym i kochającym środowisku – powiedział abp Gallagher.

– W związku z tym, Stolicę Apostolską niepokoją pewne prądy ideologiczne, które w ramach reakcji na jakieś, czasem zrozumiałe, dążenia ostatecznie kończą się narzuceniem jednolitej, niezmiennej pozycji, zmniejszając tym samym samo rozumienie dobra dziecka (…). Stolica Apostolska pragnie ponownie podkreślić wagę wspierania rodziny jako pierwszego miejsca edukacji oraz opieki we wczesnym dzieciństwie, aby dzieci mogły zostać współbudowniczymi bardziej sprawiedliwego i zjednoczonego świata – podkreślił.

Źródło: vaticannews.va

CZYTAJ TAKŻE: Edukacja domowa ostatnią linią obrony rodziny!