Rodzice nie znoszą złotych jajek – czyli mądrze o finansach dla całej rodziny

„Kokosza grosz do grosza” to atrakcyjnie i mądrze zaplanowany wszechstronny program edukacji finansowej dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych. Z gry planszowej czy platformy e-learningowej mogą jednak skorzystać całe rodziny. Pomagają zaplanować budżet rodzinny, uczą nawyków zakupowych i w mądrego gospodarowania pieniędzmi.

„Naszą misją jest, aby zawsze było Cię stać na wszystko, co sobie zaplanowałeś”. Brzmi świetnie, czyż nie? „Przekazujemy wiedzę o sposobach odkładania pieniędzy na ważne cele i wielkie marzenia”. Hm… wielkie marzenia! Któż ich nie ma? Problem tylko w tym, jak do tego punktu dojść.

Finanse: w oszczędzaniu nie brylujemy w Europie

Tymczasem aż 29% Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a 42% Polaków przyznaje, że zdarza się, że brakuje im pieniędzy przed końcem miesiąca. Obecnie poziom krajowych oszczędności w Polsce sięga 2,2% PKB, podczas gdy w Czechach to 6,3%, a w Niemczech – 11,2%. Średnia dla UE wynosi 7,3%. Jest więc przestrzeń, aby się nieco podciągnąć.

Przez zabawę uczą odpowiedzialności finansowej

Jeśli chcecie więc nauczyć już wasze dzieci oszczędzania, cierpliwości i planowania wydatków albo skąd w ogóle biorą się pieniądze; jeśli chcecie zapobiegać temu, aby kiedyś nie zapożyczały się ponad miarę, nie żyły wiecznie „na kredyt”, aby  mądrze inwestowały – zapiszcie je do programu edukacyjnego „Kokosza, grosz do grosza!”.  Właśnie startuje kolejna edycja. Nazwa projektu pochodzi od przysłowia: „Grosz do grosza, a zbierze się kokosza”.

Kokosza, to dla mniej wtajemniczonych kura, stąd w atrakcyjnych pomocach do programu pojawia się  dużo odniesień do „patronki” projektu: edukacyjna gra planszowa „OszczędzaJKO”, koko skarbonka w kształcie kury, koko-eksperci, ale także platforma e-learningowa z 8 poziomami zakończona certyfikatem  (także w formie aplikację na smartfony) – słowem Koko – akademia dla wszystkich pod adresem www.akademia.kokosza.org. Dostępna jest także w serwisach Google Play i App Store. Wszystko pięknie zaprojektowane graficznie, kolorowe i zachęcające do zabawy.  Jest nawet sklep, w którym można zakupić rzeczone pomoce, ale także pamiątki projektu – zakładkę, notes i ołówek- czyli „koko niezbędnik”.

Rodzice nie znoszą złotych jajek

Przewodnikiem po programie są np. Stanisław Nielot, Mieczysław Kokosz, Grażyna Kwoczka, czy Janusz Kur. Uczą jak oszczędzać, wprawić pieniądze w ruch, jak duża powinna być poduszka finansowa, kiedy sięgać po „zaskórniaki”.

 Przede wszystkim jednak zadają podstawowe z punktu widzenia rodziców pytanie:  „Czy widziałeś a kiedyś, by twoi rodzice znosili złote jajka?”.  W programie są w formie zabawy przedstawiane praktyczne  konkrety:   planowanie budżetu domowego, kosztów wycieczki szkolnej, dobre nawyki zakupowe, nauka gospodarnego korzystania z wody, prądu i gazu, porady z zakresu zarządzania finansami w Internecie. Aż cisną się na usta inne przysłowia: „Oszczędzają bogaci, nam też się opłaci” czy „Licz grosze, a złotówki same się o siebie zatroszczą” (to nieco spolszczyłam).

Jak działa program?

Programy edukacji finansowej są bardzo pożyteczne tak dla dzieci i dorosłych i właściwie powinny być częścią naturalnego i wręcz obowiązkowego przygotowania do dorosłości. Problem w tym, że to temat, który bardzo rzadko pojawia się w ofercie edukacyjnej. Dobrze, że Ministerstwo Edukacji i Nauki sfinansowało w ten tak potrzebny projekt.

 Program „Kokosza, grosz do grosza!” przeznaczony jest zasadniczo dla szkół podstawowych (klasy V-VIII), ale na stronie znajdują się trzy główne zakładki rodziców i uczniów. Choć zapisy do obecnej edycji trwają do końca grudnia 2022, to platforma e-lerningowa jest ogólnodostępna i jak dowiedzieliśmy się u źródła – będzie nadal aktywna. Po wypełnieniu wszystkich zadań w każdym module Koko-akademii będzie możliwość pobrania imiennego certyfikatu. Obecna edycja jest realizowana w formie udostępniania szkołom stosownych materiałów (program jest, co ważne, bezpłatny). W programie, jak dotąd uczestniczyło 421 szkół, 531 nauczycieli i blisko 24 tysiące uczniów z 16 województw. Projekt istnieje od 2016 roku i jest prowadzony przez Stowarzyszenie L4G z Łodzi. Brawo za pomysł!

Zapobieganie kłopotom w przyszłości jest tego warte

 „Wierzymy, że dobre nawyki finansowe mają moc zmieniania życia i oszczędzą Ci mnóstwa niepotrzebnych kłopotów w przyszłości” – czytamy na stronie projektu kokosza.org. Gospodarny, oszczędny, przedsiębiorczy – te słowa powinny zachęcić rodziców i nauczycieli, nawet jeśli nie pamiętają szkolnych klubów SKO. Warto ukończyć koko Akademię choćby razem z dzieckiem. Program zapobiega także wyłudzeniom finansowym, nieodpowiedzialnemu finansowaniu, ostrzega przed tzw. dark patterns w sieci. Także Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kampanię edukacyjną, ostrzegającą przed lichwą[1]. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, może warto chociaż zainwestować i kupić grę planszową w sklepie na stronie projektu kokosza.org – ta inwestycja z pewnością opłaci się całej rodzinie.


[1] https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/dosc-lichwiarskich-pozyczek-rusza-kampania-ministerstwa-sprawiedliwosci

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji