Life Site News nagłaśnia list polskich rodziców ws. ŚDM w Lizbonie. Wcześniej pisaliśmy o tym na naszym portalu!

Portal afirmacja.info jako pierwszy nagłośnił sprawę listu polskich rodziców do Biskupa Koordynatora ŚDM Lizbona 2023, w którym wyrazili oni stanowczy sprzeciw wobec realizacji lewicowej agendy podczas Światowych Dni Młodzieży. Temat wywołał reakcję środowisk konserwatywnych i katolickich, również za oceanem. O sprawie napisał portal Life Site News.

Jak czytamy na portalu, grupa katolickich rodziców w Polsce napisała list do członków hierarchii kościelnej, domagając się, aby tegoroczne Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie zaprzestały promowania pluralizmu religijnego i proaborcyjnej Agendy 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Sprzeciw polskich rodziców

Przypomnijmy, że chodzi o list z 3 stycznia, wysłany do portugalskiego biskupa Américo Manuela Alvesa Aguiara – przewodniczącego komitetu organizacyjnego ŚDM 2023 w Lizbonie – oraz kardynała Kevina Farrella – szefa Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Pismo zaczyna się od prośby „rodziców młodych ludzi planujących udział w Światowych Dniach Młodzieży 2023”, aby „Zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju” tego wydarzenia w ramach „Agendy 2030” Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiadające im „Cele zrównoważonego rozwoju” zostały usunięte jako „element przewodni”.

Rodzice wyjaśnili, jak wiele z tych globalistycznych celów jest „nie do pogodzenia z Ewangelią i nauczaniem Kościoła”, może „wprowadzać w błąd” lub „wprowadzać młodych ludzi w moralny zamęt” i można je postrzegać jako Kościół „akceptujący stosowanie moralnie niegodnych metod aby osiągnąć Cele”.

Następnie rodzice przedstawili niektóre budzące zastrzeżenia cele zawarte w Agendzie 2030 , w tym promowanie „powszechnego dostępu” do aborcji i środków antykoncepcyjnych, wprowadzenie powszechnej tak zwanej edukacji seksualnej oraz „potrzeba promowania tak zwaną równość płci, z niejednoznaczną koncepcją płci, coraz częściej interpretowaną jako płeć zdeterminowana kulturowo, którą każdy ma prawo zmienić”.

Kuriozalna odpowiedź biskupa

Jeszcze tego samego dnia pojawiła się odpowiedź biskupa na list. Rodzice ze zdumieniem zauważyli że adresowany był chyba nie do nich – w nagłówku bowiem widnieje zwrot: „Wasza Ekscelencjo, Drogi Bracie w biskupstwie”!

Hierarcha napisał m.in.: „Agenda jest oknem, jest otwarciem nadziei, aby wszystkie narody świata były gotowe do przebycia pewnej drogi razem. Ale naszą tożsamością, naszymi pojęciami są Pismo Święte i Magisterium Kościoła, a zatem niech nie będzie żadnej wątpliwości w stosunku do tego: zrównoważony rozwój Światowych Dni Młodzieży jest zakorzeniony w Żywym Chrystusie. To jest zaproszenie od papieża Franciszka: spotkanie z Żywym Chrystusem, a wszystko co nas oddala, wszystko co jest przeszkodą w spotkaniu z Żywym Chrystusem nie jest dla nas”. 

Całą treść odpowiedzi hierarchy opublikowaliśmy na naszym portalu.

Reakcje za granicą

Już wcześniej sprawa została zauważona za granicą, ponieważ stanowisko polskich rodziców poparł jeden z biskupów holenderskich. Tematem zainteresowały się również stowarzyszenia i organizacje katolików świeckich.

Na naszym kanale Afirmacja TV jest dostępny wywiad Jana Pospieszalskiego z Piotrem Zajkowskim – jednym z rodziców, inicjatorem listu do biskupa Lizbony. Wciąż czekamy na dalszy rozwój wydarzeń, o którym będziemy na bieżąco informować na naszym portalu.

Źródło: Afirmacja TV, Life Site News

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji