Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Znamy datę powrotu polskich ratowników

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował na Twitterze, że polscy strażacy biorący udział w akcji ratunkowej w Turcji wrócą do kraju 15 lutego. Zaznaczył jednak, że cały czas pozostają w gotowości.

“Działania grupy HUSAR Poland zbliżają się ku końcowi. Na środę 15 lutego zaplanowano powrót polskiej grupy do kraju, ale jeszcze pozostajemy w gotowości” – napisał gen. Andrzej Bartkowiak.

Pomoc polskich ratowników

Polscy strażacy niemal od samego początku biorą udział w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi, które w zeszły poniedziałek rano nawiedziło Turcję i Syrię. W piątek wieczorem uratowali spod gruzów już 12. osobę. Udało im się to ponad 100 godzin po potężnym trzęsieniu ziemi. To sprawia, że nie gaśnie nadzieja na odnalezienie kolejnych żywych poszkodowanych.

W poniedziałek Turcję i Syrię nawiedziły trzęsienia ziemi, powodując ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Według ostatnich danych liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu wzrosła do 20 tys. osób.

Pomoc poszkodowanym w Turcji

W wyniku trzęsienia ziemi setki tysięcy osób potrzebuje pomocy. Stracili domy i cały dobytek. Wśród nich są rodziny z dziećmi. W pomoc potrzebującym zaangażował się Caritas Polska. Organizacja przekazała już na rzecz potrzebujących pierwszą transzę pieniędzy w wysokości 100 tys. dolarów. Zakupiono z niej m.in. 1200 materaców.

Czytaj także:

Potrzeba jednak dalszej pomocy. Dlatego też Caritas Polska apeluje o wsparcie potrzebujących. – Naszym zadaniem, jako organizacji humanitarnej, jest dotarcie z pomocą do ofiar trzęsienia ziemi w krajach i tak już doświadczonych przez los. Wierzę, że dzięki wielkiemu sercu darczyńców, którzy tak ofiarnie wspierają akcje i programy Caritas Polska, możemy pomóc ludziom w przywróceniu godnych warunków życia – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Za wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka z całego serca dziękuję – dodaje.

Każdy może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi:

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Wszelkie informacje i szczegóły można znaleźć na stronie www.caritas.pl