Polska zakonnica prowadzi jedyne hospicjum na Litwie. Dziś otrzymała medal

16 lutego, z okazji Dnia Odrodzenia Państwa, prezydent Litwy Gitanas Nausėda tradycyjnie wręczył odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych jest polska zakonnica Michaela Rak, założycielka i dyrektor pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. Siostra odebrała dziś z rąk prezydenta Krzyż Kawalerski Orderu Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina.

Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego mieszka w Wilnie od 2008 r. Jest założycielką pierwszego hospicjum na Litwie. Wcześniej była współzałożycielką hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim. Zorganizowania hospicjum w Wilnie podjęła się na prośbę arcybiskupa wileńskiego Audrysa Bačkisa.

Inauguracja działalności hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki nastąpiła 11 lutego 2009. Mieści się ono w budynku należącym niegdyś do Kościoła katolickiego przy ul. Rasu 4. Miejsce na wileńskie hospicjum wybrano wyjątkowe: przed wojną mieszkał tu ks. Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny i założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Tutaj także znajdowała się pracownia malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, który pod okiem św. s. Faustyny malował obraz Jezusa Miłosiernego. Ze względu na historyczne miejsce hospicjum nadano imię bł. Michała Sopoćki.

Hospicjum prowadzi opiekę nad chorymi w zależności od stanu ich zdrowia: w domu pacjenta – hospicjum domowe, lub w hospicjum stacjonarnym. Pomoc udzielana jest bezpłatnie niezależnie od narodowości i wyznania. Placówka prowadzi też wsparcie dla rodzin pacjentów, zarówno w ostatnim okresie życia chorego, jak również w okresie żałoby. Wsparcie dla rodzin obejmuje pomoc m.in. prawnika, psychologa, terapeuty, osób duchownych, wolontariuszy. Pomoc udzielana rodzinom chorych jest także bezpłatna.

Źródło: KAI

CZYTAJ TAKŻE: Rodzina Ulmów nowym patronem skweru i hospicjum w Przemyślu