Caritas Polska: Nie ustaje pomoc dla Syrii i Turcji

Władze Syrii i Turcji podały, że trzęsienie ziemi z 6 lutego kosztowało życie ponad 42 tysięcy osób, a ponad 120 tysięcy zostało rannych. Mimo wsparcia z całego świata sytuacja poszkodowanych jest bardzo ciężka. W kolejnym etapie pomocy Caritas Polska za kwotę 55 tysięcy dolarów zakupi 1000 paczek żywnościowych oraz koce dla 2 tysięcy osób – niezbędne wsparcie na przetrwanie zimy dla tych, którzy stracili swoje domy.

„Według najnowszych danych ponad 6 mln Syryjczyków zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi” – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie. Jak dodał, „na Bliskim Wschodzie trwa zima. Ludzie pozbawieni dachu nad głową nie mają jak się ogrzać, w co się ubrać”.

10 dni po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii tysiące rodzin nadal nie mogą wrócić do swoich domów. Osoby te pozostają na otwartej przestrzeni, szukają schronienia w kościołach, zniszczonych budynkach, punktach pomocy dla uchodźców wewnętrznych lub są tymczasowo goszczone przez inne rodziny. Sytuację pogarszają mroźne temperatury. Trzęsienie ziemi jest poważnym ciosem szczególnie dla Syrii, w której od 12 lat trwa brutalna wojna domowa.

W kolejnej transzy pomocy Caritas Polska zakupi za 55 tysięcy dolarów 1000 paczek żywnościowych dla Hope Center, chrześcijańskiej organizacji pomocowej działającej w Syrii. Jedna paczka wystarcza rodzinie na około miesiąc. W ramach drugiej transzy pomocy zostaną zakupione koce dla blisko dwóch tysięcy osób, które znalazły schronienie we wspieranej przez nas wcześniej szkole zakonu mechitarystów w Aleppo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ty też możesz pomóc! Transport humanitarny dla Syrii

Polscy strażacy wrócili do domu

Polscy ratownicy ze strażackiej grupy HUSAR (Heavy Urban Search and Rescue) wrócili z Turcji. Podczas akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Besni uratowali 12 osób. W grupie HUSAR działało 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Towarzyszyło im pięciu medyków z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

„Strażacy ratownicy powiadają, że jak człowieka ratujesz, to jakbyś świat uratował. Myśmy 12 razy świat uratowali. Wielkie podziękowania za wasz profesjonalizm, za wasz wielki wysiłek i za wasze podejście do tego, czym się zajmujecie” – podkreślał podczas powitania generał Andrzej Bartkowiak.

„Dziękuję wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami” – dodał komendant główny PSP.

Źródło: Caritas Polska/rmf24.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji