Konferencje z cyklu “Trzeźwość Narodu”. Pierwsze spotkanie już w sobotę

Krucjata Wyzwolenia Człowieka w Archidiecezji Białostockiej zaprasza do udziału w konferencjach pt. „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”. Pierwsze z tych spotkań odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku w sobotę 18 lutego, zaś drugie – w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w czwartek 23 lutego w godzinach 9.00-14.30. Dlaczego trzeźwość narodu jest tak ważna?

Tematyka wykładów dotyczy Narodowego Programu Trzeźwości – m.in. roli rodziny, samorządu i państwa w kształtowaniu trzeźwego społeczeństwa.

„Będzie to szczególny czas przeznaczony na wspólną refleksję nad wieloma problemami, które nadużywanie alkoholu przynosi w wymiarze duchowym, rodzinnym i społecznym” – podkreśla Danuta Drozdowska, współorganizatorka, członek Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia.

Zaangażowanie ks. Blachnickiego w walkę o trzeźwość narodu

Wyjaśnia, że idea konferencji wyrasta wprost z zaangażowania Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w działania mające na celu wyprowadzenie Polaków ze zniewoleń, szczególnie z niewoli nadmiernego spożywania alkoholu.

„Owocem tego jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zapoczątkowana w roku 1979 po mocnym wezwaniu św. Jana Pawła II, aby przeciwstawiać się wszystkiemu, co uwłacza godności człowieka. Dlatego członkowie KWC modlą się i ofiarowują swoją abstynencję w intencji osób uzależnionych, starają się także zmieniać zwyczaje i podejmować wszelkie akcje i prace w celu wyzwolenia człowieka z wszelkiej niewoli wewnętrznej, w tym z kłamstwa i lęku” – mówi.

Czytaj także:

„Trzeźwość jest w obecnej sytuacji polską racją stanu. Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a skutki jego nadużywania mają bardzo wymierny koszt zdrowotny i ekonomiczny, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym” – dodaje.

Zaznacza, że według specjalistów zmiana, choć bardzo trudna, jest możliwa, o czym mówi Narodowy Program Trzeźwości ogłoszony w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości. Fundamentem i głównym celem tego programu jest zmniejszenie skali używania alkoholu i w związku z tym – uzależnień. Jednym z celów tego Programu jest również efektywne wspieranie społeczne osób i instytucji pracujących na rzecz trzeźwości.

„Zorganizowane przez nas konferencje są okazją do spotkania się osób zatroskanych sytuacją naszego narodu. To także możliwość poznania założeń tego programu oraz poszerzenia swojej wiedzy” – zauważa.

Dwie konferencje

Konferencja odbywać się będzie w dniach 18 i 23 lutego w godzinach od 9.00 do 14.30. Pierwsze ze spotkań odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich w sobotę 18 lutego, drugie zaś – w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w czwartek 23 lutego.

Wśród prelegentów pierwszego dnia jest dr hab. Krzysztof A. Wojcieszek, prof. Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, dr Agnieszka B. Muzyk – socjolog, menadżer i działacz społeczny z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Joanna Graniger-Ptaszkiewicz, pedagog, socjoterapeuta, trener PTP, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży „Pępek” Fundacji ETOH oraz bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W czwartek, 23 lutego, prelegentami będą mgr Andrzej Kowalski, gen. Bryg. Szef Służby Wywiadu Wojskowego w latach 2015-2020, dr hab. Maria Ryś, prof. UKSW w Katedrze Psychologii Rozwoju, Wychowania i Rodziny oraz kierownik Studiów Podyplomowych Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW, Henryk Kowalczyk, wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ponownie dr Agnieszka B. Muzyk.

Trzeźwość w ojczyźnie

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza przedstawicieli wspólnot i ruchów katolickich, a także samorządowców, katechetów, duszpasterzy, rodziców, wychowawców oraz wszystkich, którym leży na sercu troska o trzeźwość w naszej Ojczyźnie.

Konferencja wpisuje się w rozpoczynający się w niedzielę 19 lutego pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem” 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Trwać on będzie do soboty 25 lutego jako duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Zobacz także: Leszek Dziak: Szczęśliwe małżeństwo to także szczęśliwe dzieci

Źródło: KAI