10 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Jak jest oceniany?

13 marca 2023 mija dokładnie 10 lat od wyboru kardynała Bergoglio na następcę świętego Piotra. Papież Franciszek w ciągu swojego pontyfikatu budzi wiele emocji. Może nawet nie tyle sama postać Ojca Świętego, ale jego działania. Jak to bywa w takich przypadkach, działania te mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak oceniali je autorzy Afirmacji?

Wypowiedzi papieża Franciszka charakteryzują się często tym, że można je interpretować w różny sposób. Jednym z takich przykładów jest używanie przez papieża terminu klerykalizm, którym posługuje się krytykując niektórych księży i świeckich. Mnogość kontekstów w jakich używa tego pojęcia powoduje jednak, że czasami nie wiadomo, co papież miał na myśli. Klerykalizmowi więc w pojęciu papieża Franciszka przyjrzeli się Tomasz Rowiński, Marek Jurek i Paweł Milcarek.

Emocje budzą jednak nie tylko słowa Franciszka, ale także jego decyzje. Przez dekadę można wymienić ich wiele, ostatnio jednak głośno jest ponownie o Synodzie o Synodalności. W czeskiej Pradze odbyło się ostatnio zakończenie jego fazy kontynentalnej. Samo spotkanie było powodem wielu publikacji, ale takim tematem jest też sam Synod. O wszystkich opowiedział w rozmowie z Janem Pospieszalskim bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej.

Wśród kontrowersji dotyczących ostatnich wydarzeń podczas pontyfikatu Franciszka należy wymienić także tą związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie. Chodzi o realizację Agendy ONZ na tym wydarzeniu. W związku z tym, zaniepokojeni rodzice wysłali list do Biskupa Koordynatora ŚDM Lizbona 2023. Wywołał on szeroką reakcję. Otrzymaliśmy informacje, że inni rodzice deklarują wsparcie i chcą włączyć się w sprzeciw. Sprawą zainteresowały się również stowarzyszenia i organizacje katolików świeckich. Zdecydowane stanowisko polskich rodziców poparł Bp Andrzej Bab, a także jeden z biskupów holenderskich, co oznacza że zostało zauważone za granicą. O całej sprawie porozmawialiśmy z jednym z twórców tej inicjatywy – Piotrem Zajkowskim.

Te i inne sprawy związane z postawą papieża Franciszka budzą zaniepokojenie wśród wielu wiernych w Europie. Niektóre głosy mówią, że jest tak dlatego, że papież nie rozumie naszej mentalności. Być może jest to pewien klucz. O pochodzeniu Franciszka, jego środowisku i wartościom jakim hołduje na antenie Afirmacja TV porozmawiali Tomasz Rowiński, Marek Jurek i Paweł Milcarek.

To tylko jedne z wielu głosów dot. pontyfikatu i decyzji papieża. Jedni będą wypowiadali się bardziej pozytywnie, inni znajdą więcej negatywów. Ale właśnie na tym polega wolność słowa – na dyskusji. Na pewno pojawi się jeszcze wiele ocen jego działania, także na łamach Afirmacji i serdecznie zachęcamy do ich śledzenia.

Damian Zakrzewski