Mocne słowa kardynała Müllera: „Próbuje się dokonać piątego rozbioru Polski”

„Choć Polska rzeczywiście rozumie, czym jest katolicyzm, to jednak ciągle musi walczyć, żeby on mógł w niej przetrwać” – zauważył niemiecki duchowny.

Zakończonym wczoraj (23.04) XVIII Targom Wydawców Katolickich w Warszawie towarzyszyła, podobnie jak w ubiegłych latach, gala nagród FENIKS. W trakcie sobotniej uroczystości tegoroczną nagrodę główną – Złotego FENIKSA 2023 – otrzymał b. prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wybitny teolog, kard. Gerhard Müller.

Jak czytamy na stronie swk.pl wyróżnienie przyznano “w dowód wielkiego uznania i wdzięczności Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla wielkiego i oryginalnego teologa, który umiejętnie przedstawia w tych trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła”.

Powtórny zamach na Jana Pawła II

Obecny na gali kardynał Müller w swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do niedawnych medialnych ataków na postać św. Jana Pawła II. “W 1981 r. Mehmet Ali Agca chciał fizycznie zabić papieża Jana Pawła, tymczasem dziś próbuje się tego dokonać ideologicznie – niszcząc dobre imię św. Jana Pawła II i stoją za tym te same służby, które stały za zamachem 13 maja” – stwierdził duchowny.

“W 1981 r. jeden ze znajomych profesorów powiedział, że Polacy wymodlą papieżowi zdrowie. Dziś też, przy pomocy orędownictwa Matki Bożej, Polacy wymodlą żeby zostało zachowane dobre imię Jana Pawła II” – dodał niemiecki purpurat.

Po trupie Polski do Europy

Kardynał Müller w trakcie sobotniego przemówienia podzielił się również swoim spojrzeniem na rolę Polski w zachowaniu chrześcijańskiego dziedzictwa naszej cywilizacji. “Choć chrześcijaństwo liczy już ponad 2000 lat, to dziś stoimy na rozdrożu i trzeba tłumaczyć kwestie duchowe, ideologiczne czy politykę” – zauważył.

„Choć Polska rzeczywiście rozumie, czym jest katolicyzm, to jednak ciągle musi walczyć, żeby on mógł w niej przetrwać” – dodał. Duchowny przypomniał też słowa jednego z doradców Władimira Putina, Aleksandra Dugina, który stwierdzić miał, że „żeby zniszczyć Polskę, trzeba zniszczyć polski katolicyzm i wtedy będzie otwarta droga do Europy”.

„Mamy do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski. Nie próbuje się go dokonać za pomocą siły militarnej, ale w wyniku walki, przemocy ideologicznej. Gwarancją jedność Polski jest zachowanie wiary katolickiej” – podsumował hierarcha.