Lewica przeforsowała eutanazję w Portugalii. Ominęli prezydenckie weto

W niespełna miesiąc od odrzucenia przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę ustawy legalizującej eutanazję, parlament Portugalii, zdominowany przez partie lewicowo-liberalne, zatwierdził podczas piątkowego głosowania kolejną ustawę w tej sprawie. Przyjęta regulacja jest identyczna jak projekt, który 31 marca przyjął parlament, ale w kwietniu ustawa ta została zawetowana przez głowę państwa.

Kolejne już, piąte od 2017 r., zatwierdzenie ustawy krytycznie ocenili członkowie organizacji katolickich oraz stowarzyszeń obrony życia. Także przedstawiciele portugalskiego Kościoła skrytykowali upór sił lewicowo-liberalnych w forsowaniu legalizacji eutanazji, pomimo wcześniejszych negatywnych decyzji Trybunału Konstytucyjnego oraz prezydenta.

Historia ustawy

Dwukrotnie TK odrzucał ustawę uznając ją za niezgodną z ustawą zasadniczą. Dwa razy też ustawę zawetował szef państwa. Ostatni raz prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą eutanazję 19 kwietnia 2023 r.

Zatwierdzona w piątek przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa depenalizująca eutanazję i legalizującą ją w tym kraju przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, natomiast ta musi stwierdzić u pacjenta cierpienie o dużym stopniu intensywności.

We wtorek wieczorem dokument ten podpisał prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Pomimo wcześniejszych sprzeciwów wobec możliwości legalizacji eutanazji szef państwa wyjaśnił, że portugalskie ustawodawstwo zobowiązywało go do podpisania ustawy, gdyż po marcowym zgłoszeniu prezydenckiego weta izba w piątek większością bezwzględną ponownie przegłosowała tą samą ustawę.

CZYTAJ TAKŻE: Gdy medycynie wolno szkodzić. Antykultura śmierci

Protesty przeciw eutanazji

Swoje ubolewanie z powodu zatwierdzenia w Portugalii uchwały zezwalającej na eutanazję wyraził 13 maja Ojciec Święty.

W swoim wpisie na komunikatorze Twitter w języku włoskim Franciszek stwierdził: „Dziś obchodzimy święto Matki Bożej Fatimskiej i jest mi smutno, ponieważ w kraju, w którym objawiła się Matka Boża, ogłoszono prawo do zabijania. Kolejny krok na liście krajów, które zatwierdziły eutanazję”.

Przedstawiciele dziewięciu związków wyznaniowych z Portugalii, wśród których był m.in. kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, również wystosowali wspólny protest do władz w związku z zatwierdzeniem ustawy.

We wspólnym liście zatytułowanym „Troszczyć się do końca ze współczuciem” napisali, że zatwierdzona ustawa godzi w zapisane w konstytucji gwarancji ochrony ludzkiego życia. Podkreślili, że powstała w ten sposób „szczelina w kwestii ochrony ludzkiego życia, której nie da się naprawić”.

Czytaj także:

KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji