„Dzieci przyszłością Polski”. Już za miesiąc Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny

Już za miesiąc, 18 czerwca, ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. To kolejna edycja tego afirmującego życie i rodzinę wydarzenia, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Dzieci przyszłością Polski”.

– Marsz, który odbędzie się 18 czerwca, jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Św. Benedykta i Centrum Życia i Rodziny. Łączy on Narodowy Marsz Życia organizowany przez Fundację i Marsze dla Życia i Rodziny prowadzone przez Centrum. Stoi za nimi także z jednej strony wieloletnia tradycja wiosennych marszy organizowanych przez dwie diecezje warszawskie, a z drugiej letnia tradycja ruchu marszowego, którą koordynuje w wielu polskich miastach Centrum Życia i Rodziny – wyjaśnia w rozmowie z Afirmacją prezes Fundacji św. Benedykta Bogusław Kiernicki.

– Fundacja Św. Benedykta i Narodowy Marsz Życia to wyraźna opcja cywilizacyjna, w duchu christianitas i cywilizacji życia, a Centrum to bardziej akcent na idee pro-life. Z jednej strony marsz to manifestacja przywiązania do tradycyjnych wartości i instytucji, z drugiej otwarcie na nowe idee obrony życia płynące z Europy i USA, gdzie galopująca sekularyzacja wymusza sięganie po nowe środki wyrazu i oporu. Z jednej strony program społecznego oporu, z drugiej docieranie do konkretnych osób z pozytywnym przekazem o wartości każdego ludzkiego życia i naturalnej rodziny… – podkreśla Kiernicki.

– Spotkajmy się tego dnia jak najliczniej, aby wspólnie afirmować życie i rodzinę. Aby pokazać całej Polsce, że nie ma nic cenniejszego niż szczęśliwa, zdrowa rodzina, oparta na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny otwartych na posiadanie dzieci. Ale także, aby przekonywać o niezbywalnej godności każdego życia – nawet tego najmniejszego czy chorego – zachęcał z kolei w rozmowie z KAI Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Przypomniał on, że tegoroczna edycja Marszu ma za zadanie zwrócić uwagę opinii publicznej, a także polityków, na zatrważająco niski poziom dzietności w Polsce. Demografowie wskazują bowiem, że utrzymanie obecnego trendu będzie oznaczać, że już za 80 lat Polska będzie liczyła zaledwie około 21 mln obywateli. Stąd też hasło wydarzenia brzmi „Dzieci przyszłością Polski”.

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się 18 czerwca o godz. 11:00 na Placu Zamkowym w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Wyzwania dla środowisk pro-life dwa lata po wyroku TK. Co się zmieniło?