Kolejny stan w USA robi krok ku życiu. Nebraska zwiększa ochronę poczętych

Władze stanu Nebraska przyjęły ustawę, która zakazuje m.in. aborcji powyżej 12 tygodnia ciąży. Wyjątkami od tego prawa są m.in. napaść seksualna czy kazirodztwo. Dużo zastrzeżeń mówi zapis o niezdefiniowanych “nagłych przypadkach”.

Dzieci w łonach matek nie będą musiały także czekać długo na ochronę. Ustawa uchwalona przez stan Nebraska zawiera tzw. klauzulę nadzwyczajną, która powoduje, że przepisy wejdą w życie zaraz po podpisaniu przez gubernatora stanu.

Kolejna wersja ustawy o aborcji

Warto podkreślić, że uchwalona ustawa jest kolejną wersją. Według poprzedniej, zabicie dziecka w łonie matki nie byłoby możliwe po 6. tygodniu ciąży. Ten przepis jednak nie miał szans poparcia.

Mimo to, zwolennicy aborcji nie uważają przyjętych rozwiązań za kompromisowe. Jedna z radnych stanowych powiedziała, że te rozwiązania są “bezprecedensowymi manewrami proceduralnymi, które podważyły szacunek dla naszej instytucji”.

To kolejny ze stanów, które zaostrzają swoje przepisy dotyczące aborcji. Jak podaje PAP, do najbardziej restrykcyjnych w ochronie życia należą Teksas, Idaho i Dakota Północna, egzekwujące niemal całkowity zakaz aborcji, z wyjątkami dotyczącymi na ogół gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia dla życia matki. Utah zakazuje licencjonowania klinik aborcyjnych, a Wyoming stosowania lub przepisywania pigułek aborcyjnych.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl, PAP