Jak polskie seriale przedstawiają rodzinę? Znamy wyniki badania

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzenie badań, które sprawdzą jaki model rodziny prezentowany jest w polskich serialach. Analizowane były seriale emitowane w TVP, TVN i Polsacie.

Wyniki badania zostały opublikowane przez KRRiT wraz z raportem za 2022 rok. Wynika z nich, że najczęstszym modelem rodziny przedstawianym na polskich ekranach była klasyczna, złożona z obojga rodziców oraz nieletnich dzieci. Na drugim miejscu był model rodziny bezdzietnej bądź z już dorosłymi dziećmi.

Rozbite rodziny i nastolatkowie w polskich serialach

Osoby po rozwodzie, którzy żyli w nowych rodzinach były przedstawiane pozytywnie. Negatywnego wizerunku pozbawieni byli także byli małżonkowie.

Istotnym elementem jest też to, że wielu bohaterów samotnie wychowuje dzieci. Z badania wynika, że w tym przypadku historie przedstawiane są skrajnie: albo jest to sielanka, albo przedstawiane są negatywnie.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że w polskich serialach najbardziej negatywnymi członkami polskich rodzin są nastolatkowie. Taki obraz przyniosła m.in. analiza wydźwięku scen. Ogólnie rodziny pokazywane najczęściej w dobrym świetle. Podobnie jest z tematem macierzyństwa i ojcostwa.

Relacje rodzinne ukazywane w polskich serialach są bazą bezwarunkowego wsparcia i akceptacji dla członków rodzin oraz jako źródło pomocy.

Czytaj także:

źródło: geekweek.interia.pl, wirtualnemedia.pl