Wielkie historyczne spektakle po raz kolejny pod Poznaniem! Zobacz niezwykłe widowisko

W Murowanej Goślinie niedaleko Poznania już od przeszło dekady odbywają się niesamowite widowiska plenerowe, które w oryginalny sposób przedstawiają historię Polski od naszych pradziejów i mitycznych początków aż do historii współczesnej.

Liczby robią wrażenie. Widowisko odgrywane jest na terenie o wielkości 44 tys. m2 przez 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 historycznych postaci. W ciągu 11 lat prawie 100 tys. osób obejrzało już spektakl na trybunie, która sukcesywnie się powiększa i może już pomieścić jednorazowo ponad 2 tys. widzów.

Nie przegap biesiady!

Unikalna forma, niesamowite efekty świetlne i pirotechniczne, konie i akrobaci przenoszą widzów w podróż po naszych dziejach. Podczas nocnego spektaklu nie brakuje rozrywki dla widza zarówno najmłodszego, jak i tego starszego, wymagającego. Nikt nie powinien wyjść zawiedziony czy z poczuciem straconego czasu. Ale to nie wszystko, Park Dzieje to o wiele więcej!

Po 1,5 godzinnym spektaklu widzowie wychodzą bogatsi w doświadczenie zadumania się niczym Stańczyk nad historią naszego narodu, która przecież do najłatwiejszych nie należy. To właśnie błazen z obrazu Matejki na scenie pokazuje nam wielkie zwycięstwa polskiego oręża i narodowe upadki wynikłe nie tylko z agresywnego nastawienia naszych nieprzyjaciół. 

Podczas spektaklu możemy oglądać na scenie Piastów, krzyżaków, husarię, powstańców, pierwszą brygadę, armię Hallera i obrońców Polski z czasów II Wojny Światowej. Niemałą rolę w przedstawieniu odgrywają też święci naszego narodu na czele z Wojciechem i Stanisławem, a także Janem Pawłem II. Oczywiście możemy zobaczyć także wielkich władców, jak Mieszko I, Bolesław Chrobry czy Jan III Sobieski. W końcu oglądamy także życie zwykłych mieszkańców I i II Rzeczypospolitej pokazanej w luźnej, tanecznej formie.

Warto też wspomnieć o przewidzianej biesiadzie dla gości, którzy zdążą się zapisać odpowiednio wcześnie. Jak sami organizatorzy podają na swojej stronie: “Podczas biesiady będziemy jedli, pili i śpiewali. Przypomnimy sobie jak tańczono oberka i kujawiaka. (…) przeniesiemy się do XVII-wiecznej polskiej wsi, gdzie spotkamy chłopów wracających z pola, a w zabawie namiesza nam buńczuczna szlachta. Biesiadników odwiedzi również legendarny Pan Twardowski. Zasiądź przy stole i baw się razem z nami”.

CZYTAJ TAKŻE: Lektury domowe: “Historia Polski” prof. Roszkowskiego. Dawka rzetelnej wiedzy

Dobre francuskie wzorce

Samo widowisko opiera się na aktorach-amatorach, którzy są wolontariuszami parku powstałego na wzór słynnego Pui du Fou, największego tego typu parku historycznego na świece. Francuski park  (porównywalny chyba jedynie z Disneylandem) co roku odwiedzany jest przez 2 mln widzów. Przed Parkiem Dzieje jeszcze wiele pracy nim wskoczy na ten poziom, ale jest na dobrej drodze, o czym najlepiej świadczy współpraca obu instytucji. Na pewno krokiem milowym w dalszym rozwoju tej cennej inicjatywy, jest tegoroczna umowa Stowarzyszenia Dzieje wraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na mocy której powołali nową instytucję kultury Centrum Kultury Park Dzieje.

Oprócz głównego nocnego widowiska w Murowanej Goślinie odbywają się też mniejsze pokazy odgrywane w średniowiecznej scenerii powstałej wokół parku. Zdarzają się pokazy sokolnicze, jeździeckie, gry i zabawy dla najmłodszych. Do parku warto przyjechać z dziećmi, co potwierdzają liczni odwiedzający z całej Polski. Więcej informacji, a także bilety można nabyć na stronie www.parkdzieje.pl.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji