Co piąty podstawówczak w UE pije energetyki! Zobacz uzasadnienie zakazu, który wejdzie w życie w Polsce

13 lipca Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, w myśl której zakazana stanie się sprzedaż napojów energetycznych (zawierających kofeinę bądź taurynę) osobom poniżej 18 r.ż., a także w automatach i placówkach oświatowych. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.

Złamanie powyższych przepisów skutkować może karą do 2 tys. PLN grzywny. Jednocześnie sprzedawca zyska możliwość weryfikacji wieku nabywającego wspomniane napoje, a ich producenci zobowiązani będą do wyraźnego oznaczania swych produktów jako energetyzujące. Szczególnie dotkliwa (200 tys. zł. grzywny bądź ograniczenie wolności) będzie przy tym kara nieprzestrzeganie przez producenta przepisów dot. oznakowania produktów.

Występujący jako wnioskodawca minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wycofał się jednocześnie z planowanego zakazu reklamy “energetyków” w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godz. 6-20, a także całkowitego zakazu ich reklamy m.in. w prasie młodzieżowej. Decyzja taka wymagałaby bowiem zgody Komisji Europejskiej w związku z unijnym prawem dot. swobody działalności gospodarczej. Bortniczuk zapowiada jednak, iż w przypadku zwycięstwa wyborczego Zjednoczonej Prawicy o podobną zgodę wystąpi w kolejnej kadencji.

CZYTAJ TAKŻE: Zabierzmy smartfony ze szkół! Organizacja społeczna apeluje do ministra edukacji

Dlaczego sprzedaż napojów energetycznych nieletnim będzie zakazana?

Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, według badań European Cardiac Arythmia Society spożywanie napojów energetycznych przez młodzież prowadzić może do powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak wzrost ciśnienia krwi i tętna czy spadek mózgowego przepływu krwi. Ryzyko tego rodzaju skutków ubocznych spożywania kofeiny i tauryny jest przy tym znacząco większe u młodych, niż u osób starszych.

Jednocześnie do picia “energetyków” w Polsce przyznaje się aż 35,7% chłopców i 27,4% dziewczynek w wieku 10-17 lat. W Unii Europejskiej w tym wieku po napoje pobudzające sięga aż 68% nastolatków! Mało tego, spożywa je tam także 18% dzieci pomiędzy 3 a 10 r.ż.

OGLĄDAJ TAKŻE: