Ks. Blachnicki z orderem Orła Białego! Zobacz film autorów Afirmacji poświęcony tej postaci:

Uroczystość przekazania odznaczenia odbędzie się na górze Błyszcz k. Tylmanowej 6 sierpnia 2023 r.

Informację przekazał na Twitterze moderator Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Przekazanie orderu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbędzie się o godz. 13.30, następnie, o godz. 14.00 na Błyszczu sprawowana będzie msza święta. Ze względów bezpieczeństwa wstęp dla chętnych na udział w uroczystości możliwy będzie do godz. 11.00.

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku RP. Ks. Franciszek Blachnicki zaś to jeden z najwybitniejszych polskich kapłanów czasów PRL, wielki wychowawca młodzieży, twórca propagującej trzeźwość Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz oazowego Ruchu Światło-Życie. Przez całą swoją posługę inwigilowany i sekowany przez komunistyczne służby, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 27 lutego 1987 r. 14 marca br. prokuratorzy IPN ujawnili, że śmierć ks. Blachnickiego była spowodowana otruciem (CZYTAJ WIĘCEJ).

Korzystając z okazji zachęcamy do obejrzenia filmu pt. “Blachnicki. Życie i światło” (TUTAJ), poświęconego postaci i wciąż niewyjaśnionym okolicznościom śmierci ks. Blachnickiego. Autorem scenariusza do filmu jest autor Afirmacji Jan Pospieszalski. Przypominamy również rozmowę nt. wspomnianego filmu w ramach cyklu “Kino NIE-letnie”:

Obejrzyjcie także rozmowy Jana Pospieszalskiego z min. Zbigniewem Ziobrą oraz Piotrem Woyciechowskim na temat wciąż niewyjaśnionych okoliczności zbrodni i szans na pociągnięcie do odpowiedzialności jej sprawców: