Zasiłek pogrzebowy jest za niski? “Co druga rodzina ma problem z zebraniem środków”

Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, alarmuje, że co druga rodzina organizująca pogrzeb ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku ich bliskich.

Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP), w wywiadzie udzielonym portalowi managerplus.pl, podkreśla, że ceny usług związanych z pochówkami znacząco wzrosły w ciągu ostatniego roku. Według jego słów, takie usługi jak przechowywanie i transport zwłok, kremacja, przygotowanie grobu i ceremonia pochówku podrożały średnio o 20 proc.

Pogrzeb bliskich – koszty

Robert Czyżak zauważa, że obecnie coraz więcej rodzin ma trudności z zebraniem wystarczającej kwoty na godny pochówek swoich bliskich. Problem ten nie wydaje się mieć prostego rozwiązania, ponieważ głównym powodem kosztów pogrzebu są wydatki związane z cmentarzami, takie jak miejsca grzebalne czy kolumbaria urnowe. Szczególnie w większych aglomeracjach, koszt miejsca na urnę w kolumbarium może wynieść nawet 30 tys. zł, a za miejsce na pochówek z trumną trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

PIBP sugeruje, że w obliczu rosnących kosztów pochówku, zasiłek pogrzebowy powinien zostać podniesiony do przynajmniej 8 tys. zł, podczas gdy obecnie, od 1 marca 2011 r., wynosi on 4 tys. zł. Należy wziąć pod uwagę gigantyczną inflację, która miała miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, co sprawia, że obecna kwota zasiłku jest niewystarczająca. Warto przypomnieć, że wcześniej kwota ta była znacznie wyższa i wynosiła ponad 6,4 tys. zł.

Podwyższenie zasiłku pogrzebowego jeszcze przed wyborami zapowiedział Jacek Sasin.

Czytaj także:

źródło: businessinsider.com.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji